Útočník měl sekeru, s níž židovské chlapce několikrát zasáhl do hlavy, řekl policejní mluvčí Micky Rosenfeld. Pak začal utíkat. Zasáhnout se pokoušeli židovští osadníci, kterých tam žije několik tisíc. Jeden z nich, křestním jménem Avinoam, uvedl, že s mužem dokonce několik minut zápasil.

„Byl jsem poblíž kanceláří osady, když jsem uviděl sedmiletého kluka, jak běží, a za ním Palestince se sekerou. Běžel kolem mne, já se rozběhl k němu, on zkusil zvednout sekeru nade mě se záměrem mě zabít. Chytil jsem mu ruku se sekerou, kopl jsem ho, on kopl mne, spadli jsme na zem a zápolili, mně se nějak podařilo vzít mu sekeru, ale on dokázal utéci. Volal jsem o pomoc, jiný osadník po něm vystřelil, ale minul. Když jsem vstával, uviděl jsem dítě zraněné na hlavě. Křičel jsem, abych varoval jeho matku, která mu běžela na pomoc," řekl Avinoam.

Život v židovské osadě Bejt Ajin se zastavil

Život v židovské osadě Bejt Ajin se zastavil
FOTO: Ronen Zvulun , Reuters

Pak zasáhli strážci pořádku. „Bezpečnostní složky po něm začaly střílet a teroristu zasáhly, ale on přesto dokázal uniknout,“ uvedl izraelský vojenský rozhlas.

Izrael zahájil po muži rozsáhlou pátrací operaci, jejímž cílem je dopadnout útočníka.

Podle některých svědků šlo o Palestince, který bydlel v oblasti.

Motiv útoku není znám

Nepotvrdilo se, že napadení chlapci jsou syny Ofera Gamliela, který si odpykává trest 15 let vězení za svou účast na pokusu o atentát proti palestinské škole v roce 2002.

Terčem útoku se staly děti Chajma a Ravital Nativových, kteří osadu Bejt Ajin spoluzakládali. Otec zabitého Moše Nativa je učitel.

Pravice kritizuje ministra obrany

Útok byl spáchán den poté, co se moci chopila nová vláda vedená Benjaminem Netanjahuem. Poslanec izraelské krajní pravice Michael ben Ari přisoudil krátce po atentátu odpovědnost za něj ministru obrany Ehudu Barakovi z koaliční Strany práce. Barak podle poslance nese vinu za útok proto, že nedávno nařídil zrušení části vojenských kontrolních stanovišť v oblasti Betléma.

 

Ozbrojený osadník
FOTO: Ronen Zvulun , Reuters

"Varovali jsme, že snížení počtu stanovišť povede ke katastrofě. Barak nese odpovědnost za to, co se stalo," citovala z poslancova prohlášení agentura AFP.

Oblast nechrání z ideologických důvodů bezpečnostní bariéra. Naposled v ní byl spáchán útok v lednu 2008, kdy byli zraněni dva studenti dvěma noži ozbrojenými útočníky, kteří vnikli do jejich ješivy.

Smutní obyvatelé židovské osady Bejt Ajin

Smutní obyvatelé židovské osady Bejt Ajin
FOTO: Ronen Zvulun , Reuters