Jeden z velitelů popsal rozkaz zastřelit starší Palestinku, která šla po ulic ve vzdálenosti asi sto metrů od izraelského stanoviště. „Byla to chladnokrevná vražda,“ shrnul.

Jiný důstojník vylíčil, jak ostřelovač zastřelil matku a její dvě děti jen proto, že omylem odbočily na zakázanou cestu. „Nemyslím, že by se cítil obzvlášť zle, protože ze svého úhlu pohledu postupoval podle předpisů. Celkově panoval dojem, že život Palestinců je mnohem méně důležitý než život našich vojáků,“ dodal.

Při útocích na domy, v nichž se schovávali civilisté, vojáci často bezhlavě a bez předchozího varování stříleli kolem sebe. „Nerozuměl jsme tomu. Kam by tak mohli utéci?“ ptal se jeden z vojáků. Spolubojovníci mu prý odpověděli, že je třeba všechny pozabíjet, „protože každý člověk v Gaze je terorista“.

Vojáci se bavili ničením majetku

Mnozí vojáci svévolně ničili majetek palestinských rodin, „protože se tím bavili“. „Můžeme opakovat, že izraelská armáda je morálně silnější, avšak na bojišti to tak jednoduché není,“ řekl nejmenovaný velitel.

„Výpovědi o neopodstatněné střelbě do civilistů a ničení majetku jsou nelidské a zanechávají dojem, že někdo má právo používat vůči Palestincům neomezenou sílu,“ upozornil šéf akademie Dany Zamir. Izraelská organizace Rabíni za lidská práva označila události za „morální tsunami“.

Mluvčí izraelské armády uvedl, že o zvěrstvech vylíčených v časopise nic neví. „Ověříme si důvěryhodnost činů vojáků, a pokud se potvrdí, spustíme vyšetřování,“ uzavřel.