Sarkozy během dne také požádal Sýrii, aby spolupracovala při vyjednávání, které má ukončit boje v pásmu Gazy. O krizi jednal se syrským protějškem Bašárem Asadem, který hovořil o izraelských útocích na Gazu jako o "válečném zločinu". Sýrie je považována za spojence radikálního Hamásu, který spolu s Íránem pomáhá vyzbrojovat.

"Vím o významu Sýrie pro tuto oblast a o jejím vlivu na mnoho zdejších hráčů. Nepochybuji o tom, že se prezident Asad vloží celou svou vahou do toho, aby všechny přesvědčil vrátit se k rozumu," narážel Sarkozy na tiskové konferenci na vazbu Sýrie na Hamás.

Asad hovořil o izraelském "válečném zločinu a barbarské agresi", kterou je třeba ukončit. Řekl, že se Sarkozym souhlasí v tom, že je třeba najít rychlé řešení, které ukončí humanitární tragédii a přispěje k příměří. Nezmínil se ale o tom, že by také Hamás měl skoncovat s útoky na Izrael.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je od neděle s delegací Evropské unie na Blízkém východě, v úterý prohlásil, že příměří mezi Izraelem a Hamásem se podaří dohodnout nejdříve za několik dní.

Návrh na humanitární příměří zatím neprošel

Francie zatím neuspěla s návrhem ukončit boje na 48 hodin z humanitárních důvodů a umožnit dodávky zásob do Gazy. Tam je bez vody až 700 000 z 1,5 miliónu obyvatel. Lidem se také nedostávají pohonné hmoty a potraviny a hrozí přerušení dodávek elektřiny, protože tamní elektrárna nemá palivo.

Izrael nechce přistoupit na takové příměří, které by kromě zastavení bojů neobsahovalo i záruku, že se Hamás nebude moci dozbrojit. Mluvčí premiéra Ehuda Olmerta připomněl, že Hamás byl před tím, než loni v létě přistoupil na půlroční příměří, schopen střílet do dvacetikilometrové vzdálenosti od hranice, teď má rakety s dvojnásobným doletem. Tento scénář se podle mluvčího nesmí opakovat.

Boje si od 27. prosince vyžádaly přes 570 mrtvých Palestinců a devět Izraelců. Neoficiální zdroje hovoří dokonce o 700 mrtvých Palestincích, protože zřejmě ještě ne všechna těla byla nalezena.

Čtěte také:
Končíme s příměřím s Izraelem, oznámil Hamás
S koncem příměří přilétly do Izraele další rakety z Gazy
Palestinci zasypali Izrael sprškou raket
Izraelské letectvo udeřilo na pásmo Gazy
Pásmo Gazy se topí v krvi a chaosu
Izrael je v totální válce s Hamásem
Gazu opuštějí cizinci, čeká se začátek pozemní operace
Izrael zahájil pozemní útok na Gazu, mobilizuje záložníky
Izrael při náletu zabil jednoho z vůdců Hamasu
Mohutné demonstrace proti útokům na Gazu
Izrael rozdělil pásmo Gazy na dvě části, desítky mrtvých
V Gaze padl první izraelský voják
Hamás chce jednat o příměří s Izraelem
Izrael bude v útocích pokračovat a odmítá pozorovatele
Izrael zabil palbou do vlastních řad tři své vojáky
Schwarzenberg: příměří v Gaze bude nejdříve za několik dní
VIDEO: Izraelci zaútočili v Gaze na školu OSN, 40 mrtvých