Může Izrael skutečně dosáhnout vojensky cíle a zcela zabránit ostřelování svého území raketami palestinských radikálů, které se dají sestavit třeba v garáži?

Myslím si, že je realistické omezit fenomén odpalování raket a minometných granátů Hamásu na území Izraele. Pravděpodobně je nebude možné zcela eliminovat, ale já věřím, že půjde razantně omezit množství raket, které jsou denně na Izrael odpalovány. To je vojenský cíl operace.

Není skutečným cílem operace svrhnout Hamás v Gaze, když i americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová uvedla, že Spojené státy chtějí dosáhnout na Blízkém východě nového příměří, které by už nevedlo ke statu quo?

Ne, nám nejde o to změnit režim v Gaze. Náš cíl je velmi podobný tomu, co Riceová říkala. Jde o změnu stavu a nastolení nového, v němž si desetkrát rozmyslí, než začnou zase odpalovat rakety.

Neobáváte se, že veřejné mínění donutí Izrael ukončit operaci v Gaze ještě dříve než bude cíle dosaženo?

Očekávám, že veřejnost pochopí, že je netolerovatelné, aby Izraelci každodenně strádali od vypalovaných raket. Chránit vlastní obyvatele je závazek státu vůči jeho občanům. Snažíme se vyhnout civilním obětem mezi Palestinci, jak to jen lze. Míříme jen na bojovníky Hamásu, militanty a místa, z nichž se odpalují rakety. Budu doufat, že veřejné mínění pochopí izraelské motivy a bude s nimi sympatizovat.  

Máte nějakou představu, jak dlouho bude operace trvat?

Pro Izraelce je to taky velmi důležitá otázka, ale nejdůležitější je uspět ve výrazném omezení schopností Hamásu odpalovat rakety a nastolit stav, který by bránil tomu, aby mohli toto násilí vůči nám opět uplatňovat.

 

Čtěte také:
Izrael zahájil pozemní útok na Gazu, mobilizuje záložníky
Kvůli Gaze se sešla Rada bezpečnosti OSN
Izrael rozdělil pásmo Gazy na dvě části, desítky mrtvých
Schwarzenberg odjíždí na Blízký východ s plánem
Mohutné demonstrace proti útokům na Gazu
Palestinci zasypali Izrael sprškou raket
Izrael mobilizuje záložáky, počet mrtvých stále roste
Izrael je v totální válce s Hamásem
Gazu opuštějí cizinci, čeká se začátek pozemní operace
Končíme s příměřím s Izraelem, oznámil Hamás
S koncem příměří přilétly do Izraele další rakety z Gazy
Izrael při náletu zabil jednoho z vůdců Hamásu
Izrael zničil univerzitu, Hamás chce zabít ministryni
Nálety na Gazu pokračují, zemřelo už 375 lidí