Bojuje se na předměstích Gazy a izraelské jednotky také postoupily k táboru Džbalíja a k městu Bejt Lahíja na severu pásma. Pozemní jednotky podporují bitevní vrtulníky. Pásmo Gazy je ostřelováno ze země i z moře. Bejt Hanún je prý obklíčen.

Podle posledních zpráv serveru Haaretz se izraelským silám odpoledne podařilo postoupit až k moři a rozdělit pásmo Gazy na dvě části, severní a jižní. Předěl vede od přechodu Karni jižně od města Gaza k moři. Izraelské oddíly tím také přerušily hlavní silnici vedoucí ze severu na jih pásma.  

V neděli pokračovaly i nálety. Izraelské letectvo podniklo 45 útoků, mířilo na sklady zbraní i tunely, jimiž se do pásma pašují.

Izrael oznámil, že třicet jeho vojáků bylo zraněno, z toho dva těžce. Informoval o tom izraelský server Haaretz s odvoláním na armádní zdroje. Palestinci oznámili, že unesli dva izraelské vojáky, armáda židovského státu to však nepotvrdila.

Počet palestinských obětí od zahájení operace není přesně znám, protože Izrael neumožnil do místa bojů vstoupit novinářům. Haaretz citoval palestinské zdroje, podle nichž bylo od dob zahájení pozemní ofenzívy zabito 23 lidí. Dvacet z nich jsou civilisté.

Vybombardovaný plynový terminál na severu Gazy Vybombardovaný plynový terminál na severu Gazyfoto: Reuters/Yannis Behrakis
Zatím není jasné, zda je v tomto počtu zahrnulo i dvanáct lidí, které zabil tankový granát na severu pásma Gazy v bejt Lahíji. Na místo se ale nedostala sanitka, takže se zprávu nepodařilo ověřit.

Agentura DPA uvádí dokonce 30 zabitých bojovníků Hamásu. Podle informací palestinských lékařů se tak počet obětí na straně Gazy od začátku izraelských leteckých útoků 27. prosince zvýšil na více než 450. OSN uvedla, že nejméně čtvrtina mrtvých pochází z řad civilistů. Dalších více než 2750 Palestinců utrpělo zranění.

Izraelský voják na severu pásma GazyIzraelský voják na severu pásma Gazyfoto: Reuters/Baz Ratner

Rakety odpálené z Gazy od začátku nynějšího konfliktu připravily podle DPA o život čtyři Izraelce. 

Izraelská letadla a lodě podnikly od zahájení operací před týdnem na 800 útoků na Gazu. Pozemní útok se čekal. U hranic s Gazou stálo na 100 000 izraelských vojáků a velká uskupení tanků a jiných obrněnců.

Izrael označuje operaci za nevyhnutelnou

Izraelský premiér označil pozemní operaci „za nevyhnutelnou“. Zdůraznil ale, že v pásmu nedopustí humanitární krizi.

Mluvčí izraelské armády Avital Leibovitchová vysvětlila důvod, proč Izraelské obranné síly přistoupily k pozemní operaci. Důvodem bylo pokračující ostřelování Izraele i po zahájení náletů. Cílem je podle ní „zničit teroristickou infrastrukturu Hamásu v oblasti operace.“ Podle ní jde o omezenou akci: „Míříme jen na některá z míst, která užívá Hamás k odpalování raket.“

Záchranáři odnášejí zraněného PalestinceZáchranáři odnášejí zraněného Palestincefoto: Reuters/Ismail Zaydah

Na jih Izraele dopadlo podle izraelských médií devět raket, které nezpůsobily žádné škody. Zasáhly města Sderot, Ašdod a Netivot. Podle televize CNN Hamás v odpalování raket stále pokračuje.

Život 1,5 miliónu obyvatel pásma Gazy je den ode dne zoufalejší. Lidé se již dny skrývají doma, humanitární organizace varují, že na tomto území, které patří k nejhustěji zalidněným na světě, dochází voda, jídlo a léky.Izraelští vojáci připravují střelyIzraelští vojáci připravují střely.foto: Reuters /Yannis Behrakis
Čtěte také:
Izrael zahájil pozemní útok na Gazu, mobilizuje záložníky
Kvůli Gaze se sešla Rada bezpečnosti OSN
 Izrael rozdělil pásmo Gazy na dvě části, desítky mrtvých
Schwarzenberg odjíždí na Blízký východ s plánem
 Mohutné demonstrace proti útokům na Gazu
Palestinci zasypali Izrael sprškou raket
Izrael mobilizuje záložáky, počet mrtvých stále roste
Izrael je v totální válce s Hamásem
 Gazu opuštějí cizinci, čeká se začátek pozemní operace
Končíme s příměřím s Izraelem, oznámil Hamás
S koncem příměří přilétly do Izraele další rakety z Gazy
Izrael při náletu zabil jednoho z vůdců Hamasu
Izrael zničil univerzitu, Hamás chce zabít ministryni
Nálety na Gazu pokračují, zemřelo už 375 lidí