Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová uvedla, že Spojené státy se snaží dojednat v pásmu Gazy příměří, které by bylo „trvalé a udržitelné“. „Pracujeme společně na příměří, které by neumožnilo opět nastolit stávající status quo,“ uvedla Riceová po setkání s prezidentem Georgem Bushem. Součástí příměří musí být závazek, že nadále nebude území Izraele ostřelováno raketami palestinských radikálních skupin.

I z dalšího jejího vyjádření je patrné, že nechce, aby v Gaze nadále vládl Hamás. Toto radikální hnutí je podle ní vinno mizérií, v níž žijí Palestinci. „Hamás může za to, že pro lidi v Gaze je obtížně vést snesitelný život.“ Podle ní si Hamás vzal obyvatele Gazy "coby rukojmí" již předloni v létě, tedy v době, kdy se hnutí násilím zmocnilo vlády nad pásmem. Zdůraznila, že Palestince reprezentuje legitimně zvolený prezident Mahmúd Abbás a že Hamás si udělal z Gazy odpalovací rampu pro rakety mířící na Izrael.

Riceová zároveň podle světových agentur dodala, že nyní neplánuje cestu na Blízký východ. Podle mluvčího Bílého domu Gordona Johndroea se přitom Spojené státy chtějí ujistit, že v Gaze nenastala humanitární krize.

USA nekomentují možnost pozemní ofenzívy

Johndroe řekl, že USA sledují situaci, aby zabránily propuknutí humanitární krize. Krizi v oblasti ve čtvrtek popřela šéfka izraelské diplomacie Cipi Livniová. Humanitární pracovníci však považují izraelské útoky za masakry a poukazují na vysoký počet civilních obětí.

Johndroe se vyhnul přímé odpovědi na otázku, jak se USA staví k případné izraelské pozemní ofenzivě v Gaze: "Nechci hovořit o operaci, která se nestala ... Půjde o rozhodnutí, která učiní Izraelci."  Dodal, že američtí vyjednávači hovořili s Izraelci a upozornili je, že při jakékoliv vojenské akci se musí vyhnout "zbytečným civilním obětem" a že musí nechat volný průchod humanitární pomoci.

Čtěte také:
Končíme s příměřím s Izraelem, oznámil Hamás
S koncem příměří přilétly do Izraele další rakety z Gazy
Izrael varuje, že proti Hamásu zasáhne
Palestinci zasypali Izrael sprškou raket
Izraelské letectvo udeřilo, přes 250 mrtvých
Pásmo Gazy se topí v krvi a chaosu
Izrael mobilizuje záložáky, počet mrtvých stále roste
Izrael je v totální válce s Hamásem
Gazu opuštějí cizinci, čeká se začátek pozemní operace
Izrael odmítl návrhy na příměří, údery na Gazu mírně polevily
Izrael při náletu zabil jednoho z vůdců Hamasu
Sarkozy chce zachránit další mír, svolal schůzku o Gaze
Izrael zničil univerzitu, Hamás chce zabít ministryni
Nálety na Gazu pokračují, zemřelo už 375 lidí