Riján je nejvýznamnějším představitelem Hamasu, který byl zabit od roku 2004. Ještě ve středu sliboval, že Izrael brzy dostane "nejtěžší úder ve své historii."

Spolu s Rijánem byli na severu pásma Gazy zabiti i někteří členové jeho rodiny.

Agentura AFP oznámila, že Hamas je ochoten přistoupit na příměří, které navrhuje EU. Podmínkou přijetí je to, že ustane izraelská agrese, pokud bude ukončena blokáda Gazy, všechny přechody budou otevřeny a hnutí obdrží mezinárodní záruky, že Izrael ofenzivu neobnoví, uvedl to podle AFP mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm. Hamás ale tuto informaci popřel. Nezakládá se prý na pravdě.

Nízár Riján (vlevo)Nízár Riján (vlevo)foto: Reuters/Suhaib Salem

Během šesti dnů konfliktu zahynulo v pásmu Gazy podle palestinských zdrojů 391 lidí. Izrael mobilizoval techniku k hranicím pásma a na vládní budovy posílá rakety. Chce tím zabránit Hamasu vypalovat rakety na jižní Izrael.

Exploze po izraelském náletu na severní část pásma GazyExploze po izraelském náletu na severní část pásma Gazyfoto: Reuters/Baz RatnerIzrael už dříve odmítl dvoudenní příměří, které navrhovala Francie. Izraelský ministr obrany Ehud Barak řekl, že země je v totální válce s Hamasem a cílem je organizaci zničit.

Čtěte také:
Končíme s příměřím s Izraelem, oznámil Hamás
S koncem příměří přilétly do Izraele další rakety z Gazy
Izrael varuje, že proti Hamásu zasáhne
Palestinci zasypali Izrael sprškou raket
Izraelské letectvo udeřilo, přes 250 mrtvých
Pásmo Gazy se topí v krvi a chaosu
Izrael mobilizuje záložáky, počet mrtvých stále roste
Izrael je v totální válce s Hamásem
Sarkozy chce zachránit další mír, svolal schůzku o Gaze
Izrael zničil univerzitu, Hamás chce zabít ministryni
Nálety na Gazu pokračují, zemřelo už 375 lidí