Muž boty hodil krátce poté, co si politici potřásli rukama a začali mluvit. Novinář vstal a se slovy: "To je polibek na rozloučenou, ty pse!," hodil po americkém prezidentovi obě své boty. Netrefil se.

Podle iráckého zvyku představuje hození bot po někom vyjádření nejhlubšího opovržení.

Proti Zajdímu ihned po incidentu zasáhla americká i irácká ochranka. Strážci povalili novináře na zem a odvlekli ho z místnosti, na zemi podle AFP zůstaly stopy krve. "Jste zodpovědný za smrt tisíců Iráčanů!" stačil ještě Zajdí na Bushe vykřiknout, než ho ochranka vyvedla.

Ochranka se na novináře, který boty mrštil, vrhla a odvedla ho ze sálu.Ochranka se na novináře, který boty mrštil, vrhla a odvedla ho ze sálu.foto: Reuters/Kevin Lamarque

Ostatní novináři v sále se po incidentu za Zajdího chování omlouvali. Bush jejich omluvu přijal a událost s žertem přešel. "Mohu vám k tomu jen říct, že to byla bota velikosti deset," zažertoval.

Americký prezident George W. Bush uhýbá vržené botě. Vpravo irácký premiér Núrí MalikíAmerický prezident George W. Bush uhýbá vržené botě. Vpravo irácký premiér Núrí Malikífoto: Reuters/Kevin Lamarque

Bush přijel v neděli do Iráku na návštěvu na rozloučenou. Během ní podepsal smlouvu, která zastřešuje působení amerických vojáků v zemi po skončení letošního roku a stanovuje, že Američané musejí opustit Irák do konce roku 2011.