Právě v Egyptě přitom syn nejhledanějšího teroristy světa 27letý Umar bin Ládin se svou 52letou britskou manželkou Jane Felix-Brownovou dosud žil. Pár se chtěl přestěhovat do luxusního domu Brownové v Anglii.

Britské úřady mu povolení k pobytu nevydaly, protože se podle nich Umar bin Ládin otce nezřekl. Bin Ládinův syn tvrdí, že s otcem nemluvil od roku 2000, kdy odešel z výcvikového tábora al-Kajdy v Afghánistánu. Od té doby několikrát prohlásil, že je pro mír a chce zprostředkovat vztahy mezi muslimy a Západem.

Manželka bin Ládinova syna Jane Felix-Brownová přijala po sňatku jméno Zana Sabah. Manželka bin Ládinova syna Jane Felix-Brownová přijala po sňatku jméno Zana Sabah. foto: Reuters/Andrea Comas

Jeho manželka říká, že pro ně není kvůli na Blízkém východě bezpečno, protože „žádají mír“. Španělské úřady ale minulý týden zamítnutí žádosti o azyl odůvodnily tím, že neexistuje dost důkazů pro to, že Umarovi bin Ládinovi hrozí v arabských zemích nebezpečí.

Jeho žena po příletu do Kataru řekla, že oba uvažují o možnosti usadit se v Saúdské Arábii. Krátce předtím ale uvedla, že se pokusí získat peníze pro cestu na Nový Zéland. Novozélandský imigrační úřad k dotazu, zda Umar bin Ládin požádal o novozélandské vízum, nevyjádřil. Sdělil, že jednotlivé případy nekomentuje.