Vyšetřovatelé doporučili obvinění z úplatkářství, podvodu, praní peněz a zneužití pravomocí. Premiér čelí také nařčení, že dvakrát žádal o proplacení některých  cestovních nákladů. Olmert veškerá obvinění popírá.

Údajné přijímání úplatků se datuje do doby, kdy Olmert teprve vedl jeruzalémskou radnici a pak resort obrany. Olmert přiznává, že od Morrise Talanského opakovaně přijal hotovost v řádech tisíců dolarů. Měl to prý na předvolební kampaně.

Ačkoliv Olmertovi právníci oznámili, že doporučení policistů nic neznamená a záležet bude na vyjádření prokurátora, premiérovu popularitu to z trosek nevyvede. Olmert je už několik měsíců jedním z nejnepopulárnějších politiků v novodobých dějinách židovského státu. Počátkem léta za ním stále necelé čtvrtina Izraelců.

Práci Olmertova kabinetu navíc v poslední době brzdí rozpory jeho členů a prospekt v Annapolisu naplánovaného příměří mezi Izraelem a Palestinci do konce roku se rozplývá. V neděli premiér nepřesvědčil kabinetní ministry o plánu přemístit židovské osadníky z okupovaného Západního břehu.

Olmert už oznámil, že koncem měsíce rezignuje. Jeho vládnoucí strana Kadima bude volit nové vedení 17. září. V průzkumech vede ministryně zahraničí Cipi Livniová před někdejším ministrem obrany Šaulem Mofazem.