Iránští představitelé slovy šetřili. Jeden řekl, že zpráva není odpovědí Íránu šesti zemím, druhý pouze dodal, že „dopis záležitost zmrazení za zmrazení nezmiňuje“.

Pětice stálých členů RB OSN - Čína, Francie, Rusko, Velká Británie, USA - a Německo předložily nabídku na zrušení sankcí vůči Teheránu a příslib jednání o vyrovnání výměnou za zmrazení íránského jaderného programu v červnu. Spojené státy s Británií v pondělí Írán varovaly před dalšími postihy, neodpoví-li na návrh pozitivně.

Javier Solana dal íránskému jadernému vyjednavači Saídu Džalílímu čas na odpověď do uplynulé soboty. Ten slíbil reakci do úterka.

Odpověď - neodpověď

Neochota Teheránu odpovědět na výzvu, aby zastavil program a budoucí projekty rozvíjel podle dohodnutých pravidel, je další ránou pro vyjednavače EU. Korespondent BBC Jonathan Marcus tvrdí, že přesto je dopis důležitý, protože na něj bude muset reagovat i Rusko a Čína.

Íránský atomový program vyvolává obavy Západu, který má podezření, že Teherán vyvíjí jadernou bombu. Írán tvrdí, že program je ryze mírový.