Bílý dům, tajná služba CIA i ministerstvo zahraničí odmítly zprávy reportéra Seymoura Hershe komentovat. "CIA podle zákonů nekomentuje obvinění týkající se tajných operací,“ uvedl mluvčí organizace Paul Gimigliano.

Americký prezident George Bush i viceprezident Dick Cheney odmítli na začátku roku zjištění amerických tajných služeb, že Írán už před pěti lety ukončil vojenský jaderný program a dále jej nerozvíjí. Bush tvrdí, že při řešení íránského jaderného programu „upřednostňuje diplomacii“, ale všechny možnosti řešení jsou "stále otevřené".

Podle Hershe chce Bush připravit vše pro útok na Írán ještě před svým odchodem z funkce na začátku příštího roku. Novinář ale netvrdí, že operace bude do té doby zahájena. Tu může klidně zahájit i jeho nástupce, pokud by se jím stal republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain Ten loni na setkání veteránů dokonce zpíval Bombardujte Írán.

Peníze už jsou k dipozici

V článku vycházel Hersch z informací, který získal z Kongresu, armády, z tajných služeb i od bývalých vojáků a agentů. Hlavní informací bylo především schválení 400 miliónů dolarů na tajné operace v Íránu.

Podle Hersche je plánem USA vyvolat v Íránu chaos, k čemuž už měly přispět především akce kurdských separatistů na severozápadě země, ale také květnový atentát na mešitu v Širázu.

Hersh už v roce 2005 informoval o činnosti agentů CIA v Íránu, kde je jejich cílem vytipovávat terče případných náletů.

Irák nebude předmostím útoku na Írán

Americký velvyslanec v Iráku Ryan Crocker ale popírá, že by Irák sloužil jako předmostí k útoku na Írán. „Mohu říci, že americké síly neoperují za hranicemi Iráku - ani v Íránu ani jinde,“ řekl.

Irácký premiér Núrí Málikí při jednání s Teheránem také přislíbil, že z území Iráku nebude podniknut útok na Írán.

Zprávy o snaze Bushovy vlády začít válku proti Íránu se objevují pravidelně. Právě nechuť k tomuto dobrodružství údajně stála místo admirála Williama Fallona, který zodpovídal za vojenské operace USA v Iráku a Afghánistánu.

Napětí mezi Íránem a Izraelem roste

Minulý týdne podnikl velké vojenské cvičení Izrael, které bylo pojato jako nácvik případného úderů na irácké jaderné zařízení v Natanzu. Byla při něm použita i tankovací letadla a vzdálenost, na kterou se útok nacvičoval, odpovídal přibližné vzdálenosti Izraele od Natanzu.

Íránský soud vynesl v sobotu rozsudek smrti nad 43letým Íráncem, jenž byl obžalován ze špionáže pro Izrael. "Alí Aštari, jenž byl obviněn ze špionáže pro sionistický stát a pro (izraelskou) rozvědku Mosad, byl odsouzen k trestu smrti," citovala íránská agentura ISNA z rozsudku. Aštari se k obviněním přiznal a požádal o milost.