V úterý odpoledne dopadly čtyři rakety Kásam vypálené z pásma Gazy na jih Izraele. Tři dopadly do města Sderot, jedna zasáhla chatu. Střepiny zranily jednoho Izraelce, další dva museli být ošetření se šokem. Čtvrtá dopadla na volné prostranství v oblasti Šaar Hanegev.

K útoku se přihlásil Islámský džihád. Ten už dopoledne sliboval odvetu Izraeli za to, že v Nábulusu izraelští í vojáci zabili jednoho z jeho členů. Terčem jejich útoků byl člen Islámského džihádu Tákir Abú Rali, který údajně chystal atentáty na území Izraele. Druhou obětí je podle izraelských zdrojů člen Hamásu 24letý Džad Hanfar.

Podle palestinských zdrojů byl ale druhým zabitým student, který neměl s bojovníky nic společného, což vyvolalo pobouření. Izraelci však tvrdí, že oba zabití muži byli ozbrojeni.

Islámský džihád okamžitě slíbil Izraeli "odvetu za vznešenou krev", která bude provedena v "hloubce sionistické entity". Starosta Nábulusu označil akci armády ze neospravedlnitelný zločin, podle něj však příměří neohrozí.

Hamás už zdůraznil, že on příměří dodržuje.

Poprvé bylo příměří porušeno v noci na úterý

Izraelci byli od počátku velmi skeptičtí k tomu, jak dlouho bude Egyptem dojednané půlroční příměří platit. Panovaly též obavy, že násilí ze západního břehu Jordánu se může přenést do Gazy, protože příměří se netýká západního břehu Jordánu, ale jen pásma Gazy.

Nejedná se o první porušení příměří, ale zatím nejflagrantnější. Již v noci na úterý dopadly do pouště Negev minometné granáty, nezpůsobily žádné škody a nikoho ani nezranily.

Káhira potvrdila, že neotevře přechod v Rafáhu, který spojuje Gazu s Egytem, do té doby, dokud nebude propuštěn na svobodu zadržovaný izraelský voják Gilad Šalit, jenž je už dva roky vězněn Hamásem.