Solana jedná v Teheránu s íránským ministrem zahraničí Munúčehrem Mottakím a má se sejít rovněž s íránským hlavním vyjednávačem v otázkách jaderné problematiky Saídem Džalílím.

Nabídka, kterou připravilo pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo, je obnovenou verzí podobného pokusu z roku 2006. Írán jej tenkrát odmítl. I tentokrát jde o návrh spolupráce v mnoha civilních oblastech, jako je letectví, energetika, výměna moderních technologií a také zemědělství. Teherán se výměnou má vzdát obohacování uranu, které je využitelné i ve zbrojení.

Írán si ale přístup k této technologii brání s tím, že na ni má nárok, a že ji hodlá využít výhradně pro energetické účely. Potvrdil to dnes vládní mluvčí Gholámhosejn Elham, když řekl, že "obsahuje-li nabídka požadavek zastavení obohacování, pak o tom Írán nehodlá ani jednat".

Solana nový návrh považuje za velmi velkorysý, ale od cesty, na níž ho doprovází zástupci stálých členů RB OSN a Německa, si podle svých slov "neslibuje zázraky" trvající podezření, že pracuje na jaderné zbrani, uvalila OSN na Írán už trojí sankce.

Bush postoj kritizoval

 

Americký prezident George Bush v Paříži vyslovil nad novým odmítnutím Íránu zklamání. Vyslovil naději, že se Spojeným státům přes nynější potíže podaří dojednat bezpečnostní dohodu s Irákem.

Jeho francouzský hostitel Nicolas Sarkozy na společné tiskové konferenci kromě jiného vyzval k pokračování ratifikaci lisabonské smlouvy o Evropské unii přes její čtvrteční odmítnutí v Irsku.