"Irácká politická scéna se stmeluje, vedení iráckých sunnitů, Kurdů i části šíitů vzájemně spolupracuje lépe než kdykoli dřív. Chci zjistit, co USA mohou pro toto nově se vytvářející centrum udělat," řekla ministryně.

Šéfka americké diplomacie přiletěla den po zveřejnění výzvy šíitského radikálního duchovního Muktady Sadra, aby irácká vláda buď ukončila kampaň proti šíitským milicím, nebo se připravila na otevřenou válku.

Riceová Sadrovy výroky nekomentovala. Řekla k nim pouze, že je to vnitřní irácká záležitost.

Ocenila ale rozhodný postoj premiéra Núrího Málikího vůči Sadrovým milicím. Málikí v březnu nařídil ofenzívu proti Mahdího armádě v Basře. Boje se potom rozšířily do dalších šíitských oblastí, včetně Bagdádu.

Uctila památku vojáků
Riceová se v neděli ve střeženém bagdádském centru sešla s Málikím a uctila památku Američanů, kteří zahynuli při nedávných útocích na tuto část města, v níž je také americké velvyslanectví. Novinářům řekla, že tentokrát se chce zaměřit na politické otázky a nikoli na bezpečnost.

K dopravě z letiště na místo jednání nepoužila vrtulník, jak bývá při podobných návštěvách zvykem, ale kvůli písečné bouři musela jet autem.

Riceová se v úterý v Kuvajtu zúčastní konference, na níž se mají sejít ministři zahraničí zemí sousedících s Irákem. Předem vyzvala arabské státy, aby pomohly Iráku zajistit bezpečnost a přesvědčit rozdělené vůdce irácké šíitské komunity, aby se zaměřili spíše na celonárodní, než na sektářské zájmy.

V bagdádské šíitské čtvrti Sadr dalším dnem pokračují boje. Dnes při nich přišlo podle americké armády o život 20 šíitských milicionářů a 22 osob bylo zraněno.