V bagdádské čtvrti Sadr zabila raketa vystřelená z amerického bezpilotního letounu šest ozbrojenců. Šíitská čtvrť je od neděle dějištěm těžkých bojů mezi milicemi radikálního duchovního Muktady Sadra a americkými a iráckými bezpečnostními složkami. Násilnosti si zde za tu dobu vyžádaly přes 80 obětí.

I terčem nočního britského náletu na Basru byla Mahdího armáda, jejíž příslušníci bojovali s místními iráckými pozemními jednotkami.

"Zaútočili jsme na nepřátelskou skupinu, která z minometů ostřelovala příslušníky iráckých ozbrojených sil," prohlásil zástupce Britů, major Tom Holloway. Podle něj při náletu zemřelo šest milicionářů a jeden byl zraněn.

V pátek podnikly americké vrtulníky další nálety na Basru a šíitské čtvrti Bagdádu. Při útoku na Basru zahynul jeden milicionář a zraněni byli tři civilisté.

Zahynul Sadrův zástupce
Rijáda Núrího, který působil v Nadžafu jako Sadrův zástupce, zastřelil neznámý ozbrojenec, když se vracel z modliteb v nedalekém městě Kufa.

Policie v reakci na útok rozmístila na silnicích v Nadžafu zátarasy, nařídila uzavřít místní obchody a obyvatelům doporučila nevycházet na ulice.

Irácký premiér Núrí Málikí vyhlásil na konci března ofenzivu proti radikálním šíitským milicím v Basře. Boje se přenesly i do irácké metropole a násilnosti si podle vládních zdrojů vyžádaly od 25. března přes 500 mrtvých a 1000 zraněných. Mahdího armádu se však porazit nepodařilo.