„Bylo rozhodnuto. Nemají dále právo účastnit se politického života nebo se účastnit nadcházejících voleb, dokud neskončí Mahdího armáda,“ uvedl Málikí o osudu sadristů v rozhovoru pro CNN s tím, že bude pokračovat ve vojenských akcích proti šíitským radikálům, kteří mají podporu několika miliónů lidí. Minulých místních voleb se neúčastnili.

Vnitrošíitský konflikt tak hrozí rozdělit Irák, který se opět změnil v bitevní pole a může přerůst v občanskou válku.

Návrh zákona loni představil parlamentu premiér Núrí Málikí. Premiér Núrí Málikí foto: Reuters

Na vyloučení sadristů z politického života se podle Málikího shodly všechny ostatní politické strany. Už v sobotu všechny politické strany s výjimkou sadristů souhlasily s tím, že milice mají odzbrojit.

Mahdího armáda se však nevzdává a pokračuje v boji, protože selhala operace irácké armády a policie, která byla zahájena 25. března pod vedením Málikího. Nepodařilo se jí vytlačit Sadristy ze čtvrtí Basry, které ovládali. Boje se brzy rozšířily na všechny oblasti Iráku obývané šíity včetně Bagdádu.

Nálety a ostřelování

V Basře se v neděli do bojů opět zapojila americká armáda, její vrtulník vypálil dvě rakety na dům, který byl údajně základnou radikálů. Z trosek bylo vytaženo devět obětí. Původně ale koaliční vojska odmítala odpovědnost za výbuch domu.

Dům v Basře zničený při náletu na BasruDům v Basře zničený při náletu foto: Reuters/Atef Hassan

Pokračovaly i tvrdé boje v Bagdádu. V neděli si útoky šíitských radikálů vyžádaly i tři mrtvé z řad Američanů, když rakety odpoledne zasáhly přísně střeženou Zelenou zónu, kde se nachází velvyslanectví, a základnu ve čtvrti Rustamíja. Dva lidé zemřeli v Zelené zóně, kde bylo dalších 31 osob zraněno.

Podle zdrojů z bagdádských nemocnicích padlo v posledních bojích 25 lidí a 90 jich bylo zraněno.

Američané přizvali k jednání Írán

Teherán potvrdil, že ho Spojené státy přizvaly k nadcházejícím jednání o bezpečnosti v Iráku. Podle iráckého ministra zahraničí Mohammada Hossejního Teherán zvažuje svou reakci. Už v sobotu však naznačil, že byl dal přednost přímým rozhovorům s Bagdádem. USA se obávají, že Írán podporuje Mahdího armádu.

Sám Málikí se snaží nepobouřit ani Spojené státy, jejichž podporu nutně potřebuje, ani svého dobře vyzbrojeného souseda. CNN sdělil, že odmítá íránské vměšování, ale že také nechce aby se Irák stal jen hřištěm americké protiíránské politiky.

Sadr je rozhodný kritik koaličních vojsk v Iráku a podle všeho se nyní zdržuje v Íránu Své zástupce z parlamentu odvolal loni, když Málikí odmítl jeho požadavek žádat od koalice harmonogram stažení.

Milice zvané Mahdího armáda založil po invazi v roce 2003. Odhaduje se, že mají na 70 000 členů. V roce 2004 tyto oddíly bojovaly proti Američanům v šíitských městech jižně od Bagdádu, ale později se podřídily příměří, jež Sadr vyhlásil.