Kouř stoupal z několika míst na severu druhého největšího iráckého města. Ulice byly podle svědků prázdné, lidé se báli vycházet ven, nešli ani do práce. Přístupy do města byly na tři dny uzavřeny.

Střety se očekávaly, bezpečnostní síly se snaží ovládnout město. Milice, kterým velí radikální duchovní Muktada Sadr, varovaly, že budou reagovat, pokud se stanou terčem útoku bezpečnostních sil. V noci milicionáři z Mahdího armády zaujali pozice u vjezdů do čtyř čtvrtí, které ovládají.

Na průběh akce dohlížel přímo irácký premiér Núrí Málikí, uvedly britské armádní zdroje. Málikí do Basry přijel v pondělí a slíbil, že zajistí, aby se město vrátilo pod kontrolu vládních sil.

Sadr vyzval šíity k občanské neposlušnosti

Radikální šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval své stoupence k protestním akcím i ke generální stávce, budou-li irácká a americká armáda pokračovat v útocích na členy jeho hnutí.

"Vyzýváme své stoupence, aby v celém Iráku pořádali protestní akce. To je první krok. Jestliže vláda ani pak nebude naše požadavky respektovat, přikročíme k druhému kroku, k projevům občanské neposlušnosti, a to v Bagdádu a ve všech ostatních provinciích," uvedl Sadr v prohlášení zveřejněném v jeho sídle Nadžáfu. Pohrozil ještě dalším, třetím krokem, ale ten podle agentury Reuters blíž nepopsal. Agentura AFP tvrdí, že Sadr pohrozil generální stávkou.

Basra, která byla až do listopadu pod kontrolou Britů , patří ke klidnějším oblastem Iráku. Po odchodu Britů se ale zaktivizovaly milice a převzaly kontrolu nad některými částmi města. Mahdího armáda ve městě bojuje s milicemi Badr podřízenými jinému šíitskému hnutí, Nejvyššímu islámskému iráckému shromáždění. Mahdího armádu se nyní snaží vyhnat irácké bezpečnostní síly.

Podle Sadra Málikí upřednostňuje druhé šíitské hnutí, které je umírněnější, proti režimu Saddáma Husajna však bojovalo jen z exilu.

Zákaz nočního vycházení byl vyhlášen i v dalších třech jihoiráckých městech Kútu, Samávě a Násiríji. V Kútu se Sadrovi ozbrojenci zmocnili pěti čtvrtí.