"V každém konfliktu je v určitém stadiu nutný proces usmíření,“ uvedl šéf aliance, ale podmínil takováto jednání změnou přístupu Tálibánu. "Nevyjednává se s lidmi, kteří stínají zajatce, zapalují školy a organizují sebevražedné útoky, ale podle mne je proces usmíření nevyhnutelný. Nemám informace o tom, že USA jsou proti takovému procesu. Řídit ho ale musejí Afghánci," řekl šéf aliance.

Není to první zmínka o tom, že je nutná dohoda s Tálibánem. V prosinci se objevily informace, že britské tajné služby během léta začaly jednat s Tálibánem. O šesti schůzkách agentů informoval v prosinci britský list Daily Telegraph, mluvčí britského ministerstva zahraničí to nekomentoval. Kvůli údajnému jednání s Tálibánem byli také v prosinci vyhoštěni z Afghánistánu britský zaměstnanec OSN Mervyn Patterson vysoký představitel EU, Ir Michael Semple. Kábulská vláda s Tálibánem jednat nechce.

Boje na jihu nepolevují

Jaap de Hoop Scheffer nedávno navštívil jih Afghánistánu, kde zuří hlavní boje. Vyzval spojence k posílení tamních mezinárodních jednotek o síle asi 50 000 mužů pod velením NATO. Vyjádřil naději, že na dubnovém summitu aliance v Bukurešti přislíbí další státy vyslat posily.

V úterý Francie rozhodla, že vyšle na jih země do Kandaháru 1000 vojáků, kteří podpoří 2500 kanadských vojáků čelících velkému tlaku ze strany Tálibánu. Kanaďani nedávno pohrozili, že se stáhnou, pokud nedostanou podporu.

Boje s Tálibánem se během posledních dvou let značně přiostřily Zatím nejkrvavějším obdobím konfliktu se stal loňský rok, kdy násilnosti připravily o život 6500 lidí, z toho 222 příslušníků mezinárodních sil. V letošním roce zatím v Afghánistánu zahynulo 21 zahraničních vojáků.

Počet v úterý narostl dva zabité Poláky, kteří zahynuli v provincii Paktika při explozi miny, na kterou najel první vůz v koloně. Třetí Polák byl zraněn. Ve středu se neznámí útočníci pokusili raketami zabít afghánského ministra vnitra.