Podle místních zdravotnických zdrojů jsou mezi palestinskými oběťmi hlavně islámští radikálové, ale o život přišel také syn jednoho z vůdců Hamásu a tři civilisté. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás jednání Izraelců označil za masakr, Izrael hovoří o rutinní akci proti teroristům.

Podle svědků nejdříve pronikla izraelská jednotka do Zajtúnu. Zaútočila tam na dům, který v minulosti Palestinci údajně používali k odpalování raket. Ozbrojení Palestinci na vojáky začali střílet a nastal boj. K původnímu izraelskému oddílu pak armáda vyslala tanky, obrněné vozy a vrtulníky. Lékaři, kteří identifikovali mrtvé a ošetřovali raněné, oznámili, že mezi mrtvými je čtyřiadvacetiletý syn vůdce Hamásu Mahmúda Zahara.

Muž, kterého do zad zasáhl palestinský odstřelovač, byl dvacetiletý Ekvádorec, který pracoval v kibucu poblíž pásma Gazy jako dobrovolník.

Zahar, který přišel identifikovat syna, obvinil ze spoluviny Abbáse a jeho stranu Fatah a pohrozil, že Hamás bude na nejnovější události reagovat.

Podle agentury AP může vést smrt Zaharova syna k rozsáhlé odvetné akci Hamásu. Hned po úterních bojích vypálili členové jeho ozbrojeného křídla minometné střely na dva pohraniční přechody do Izraele.