"Naléháme na íránské úřady, aby naslouchaly naší výzvě a výzvě Íránců, kteří se ze všech sil snaží zastavit tyto děsivé činy,“ uvedl Malcolm Smart, ředitel programu AI pro Blízký východ a severní Afriku.

Írán o popravách ukamenováním, jež se vykonávají za nevěru, zpravidla neinformuje. Potvrdil jen ukamenování Džafára Kijáního z loňského července. Žena, s níž měl muž dvě děti, byla rovněž odsouzena a na výkon trestu čeká ve vězení v provincii Kazvin.

Další z žen čekajících na popravu je známa pod jménem Kayrie. Muž, za kterého se provdala, ji bil a ona měla poměr s jedním z jeho příbuzných. Ten se rozhodl manžela Kayrie zavraždit. Během soudního procesu se Kayrie přiznala k nevěře, ale podíl na vraždě svého muže odmítá.

Podle AI je jednou z příčin, že k ukamenování jsou odsouzeny většinou ženy, jejich nerovnoprávné postavení před zákonem a soudy. Ženy jsou častěji než muži také nevzdělané, a proto mohou podepsat doznání ke zločinům, které nespáchaly. Jejich život i sexuální chování jsou pod přísným dohledem a častěji tak na ně padá podezření z nemanželského sexuálního styku.

Íránské tresty
Trest smrti se v Íránu uděluje nejen za vraždy, znásilnění či loupeže, ale také za nevěru nebo pašování drog.
Nejčastěji se popravuje oběšením. V loňském roce bylo v Íránu popraveno nejméně 297 osob, zatímco v roce 2006 skončilo na šibenici na 177 lidí.
Hned na počátku roku 2008 popravily íránské úřady v jediný den 13 lidí.