„Nejodpornější mezi zrádci jsou ti, kdo prodávají své náboženství za svůj pozemský život," uvedl bin Ládin a ke snahám o vytvoření vlády národní jednoty v Iráku dodal: "Naší povinností je zmařit tyto nebezpečné plány, které se snaží zabránit zřízení islámského státu v Iráku, který by byl hradbou odporu proti americkým záměrům rozdělit Irák."

Spojené státy bin Ládin v novém poselství obviňuje ze spiknutí, jehož cílem je převzít kontrolu nad iráckými ropnými zásobami. Slibuje proto rozšíření svaté války a hrozí i útokem proti Izraeli.

Iráčtí sunnité vystoupili z vlády premiéra Núrího Málikího počátkem srpna s odůvodněním, že ignoruje jejich požadavky a je příliš sektářská.

Upozornění na nové bin Ládinovo poselství s názvem Cesta k potlačení spiknutí umístila ve čtvrtek na síť skupina As-Saháb, která zajišťuje mediální služby pro Al-Kajdu. Neupřesnila však, kdy se vzkaz na internetu objeví. Stalo se tak právě v den, kdy irácký premiér Málikí odcestoval do Londýna údajně k běžnému lékařskému vyšetřením, a v den, kdy irácká vláda oznámila, že v uplynulém roce ze tří čtvrtin vymýtila organizaci Al-Kajda a v zemi.

Nejhledanější terorista světa, na jehož dopadení vypsaly USA odměnu 50 miliónů dolarů, se naposledy ozval koncem listopadu. Tehdy v poselství odvysílaném katarskou televizní stanicí Al-Džazíra bin Ládin oslovil evropské země a vyzval je, aby ukončily vojenskou spolupráci se Spojenými státy v Afghánistánu.