Pět členů jedné rodiny včetně tří dětí zahynulo v afghánské provincii Uruzgán, když pod motocyklem, na němž jeli, explodovala nastražená nálož. Jeli z vesnice Garmáb na trh do Tirin Kotu, uvedl šéf místní policie. Na silnici, po níž jeli, často projíždějí hlídkující vozila mezinárodních sil ISAF pod velením NATO.
Tálibán se sice k útoku nepřihlásil, ale od začátku roku zdůrazňoval, že se letos bude zaměřovat na sebevražedné atentáty, útoky pomocí nastražených náloží a na únosy cizinců, což v létě dokumentoval únos 23 korejských misionářů.

V pondělí afghánská policie uvedla, že byl v zemi unesen německý občan Harald Kleber, který konvertoval k islámu. Unesen byl se svou ženou a švagrem z auta. Kleber pracoval jako tesař pro humanitární organizaci Zelené přilby. Německá vláda informaci prošetřuje

Bojovníci Tálibánu Foto REUTERS/Saeed Ali Achakzai


Letos si boje v Afghánistánu vyžádaly nejvíce obětí od zahájení bojů v roce 2001. Agentura DPA zveřejnila, že jejich 6200, aniž by však uvedla zdroje, odkud informace má. Doposud se uvádělo mezi 3000 až 4000 obětí bojů v zemi, s tím, že jde o dosud nejvyšší počet. Loni přitom bylo obětí kolem čtyř tisíc.

Informace agentury DPA z Afghánistánu většinou bývají velmi přesné, protože v zemi jsou nasazeni i němečtí vojáci. Letos také byly nejvyšší ztráty na straně koalice, už v listopadu překročily hranice dvou set vojáků.

Další obětí násilí v zemi

Podle pondělních informací afghánského ministerstva obrany byl v Kábulu zabit neozbrojený civilista, o němž se bezpečnostní síly domnívaly, že je sebevražedným atentátníkem. U muže se nenašla žádná zbraň ani výbušniny.

Podle sdělení amerických sil bylo v neděli zabito dvacet vzbouřenců jižně od Kandaháru.

Britský voják v Afghánistánu Foto: REUTERS/Rafiq Maqbool