„Na základě aktivit pozorovaných v Perském zálivu během několika posledních měsíců to vypadá, že íránské námořnictvo předalo hlídkování v Hormuzském průlivu a Ománském zálivu námořním silám revolučních gard, které se staly hlavní íránskou námořní silou v Perském zálivu," uvedl admirál páté flotily Michael Mullen.

Skutečnost že revoluční gardy vystřídaly jednotky námořnictva, vzbuzuje obavy USA, protože elitní gardy jsou mnohem radikálnější a jsou podezřívány, že podporují některé vzbouřenecké skupiny v Iráku, jimž poskytují nejen zbraně i výcvik, i libanonský Hizballáh

Íránské gardy navíc obsadily potopenou bárku a jeřáb poblíž iráckého ropného terminálu, kde vybudovaly pozorovací stanici.

Zatímco regulérní námořnictvo bylo podle Američanů “korektní, neboť reprezentuje stát,“ jsou revoluční gardy nevypočitatelné. V srpnu je USA označily za teroristickou organizaci kvůli jejich akcím v Iráku a v Afghánistánu a podpoře jiných teroristických skupin, jako je Hizballáh. Uplatňují zákeřné techniky boje, jako jsou útoky malými loděmi naloženými výbušninami a nebo vybavené raketovými granátomety, u nichž předpokládají, že alespoň jedna by se mohla dostat do blízkosti velké nepřátelské lodě.