Bush se ve středu sešel s izraelským premiérem Ehudem Olmertem a s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem. Pak předstoupil před novináře a vyjádřil naději, že úterní summit v Annapolisu byl „nadějným začátkem“, ale hned dodal, že „bez ohledu na to, jak byl důležitý včerejšek, nebyl tak důležitý jako zítřek a následující dny“.

Podle svých slov věří v dosažení míru. „Nestál bych zde, kdybych nevěřil, že mír je možný. A oni by zde nestáli, kdyby si nemysleli, že mír je možný,“ dodal k účasti Olmerta a Abbáse. Olmert a Abbás se ve středu sešli s Bushem v Oválné pracovně Bílého domu.
Bush přiznal, že má obavy, že rozvory mohou skončit neúspěšně, ale řekl také, že má cenu to zkusit.

Šest palestinských podmínek

Vysocí představitelé Palestinců i Izraelců byli v úterý optimističtí ohledně toho, že by dlouhodobá mírová smlouva mohla být uzavřena do roku 2009, ale ve středu sdělili, že jakákoli dohoda vyžaduje kompromisy a ústupky.

Palestinský vyjednavač Saíb Irikát sdělil, že obě strany věří v dohodu do konce příštího roku, ale dodal, že dohoda musí obsahovat šest bodů. Musí se vyřešit osud židovských osad na západním břehu Jordánu, zaručit právo palestinských uprchlíků vrátit se do Izraele, Jeruzalém bude sdíleným hlavním městem Palestinského státu. Smlouva také musí vyřešit hranice, bezpečnost a dodávky vody. Izraelci k tomu podle Irikáta dodali, že boje musí skončit.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Mark Regev souhlasil s Irikátem, že je nutná smlouva, ale upozornil, že některé ideje jsou odlišné. Regev je ale optimistický protože jednání nepodporují jen USA a EU, ale také sousední arabské země. Podle Regeva však mohou mírový proces torpédovat militantní libanonský Hizballáh i militantní palestinské hnutí Hamás, které obsadilo Gazu. Hamás už předem oznámil, že nebude akceptovat žádnou z dohodu z Annapolisu, která by poškozovala palestinský lid.