"Íránci spolupracují s ruskými jadernými úřady a jejich hlavní cíle jsou mírové," řekl Putin, který se v Teheránu účastní summitu zemí kolem Kaspického moře. Na tom, že "mírové jaderné aktivity musejí být povolené," se shodli všichni vůdci zastoupení na schůzce.

Rusko staví první íránskou jadernou elektrárnu v Bušéru a vzdorovalo snahám USA a jich spojenců uplatnit proti Teheránu tvrdší postup.

USA stále nevylučují útok na Írán

Spojené státy přitom považují Írán stále na jednoho ze svých hlavních nepřátel. V pondělí  americký ministr obrany Robert Gates znovu zdůraznil, že Bushova vláda stále zvažuje všechny případné možnosti reakce včetně vojenské akce v případě, že by byla konfrontována s hrozbami ze strany Íránu. Už dříve se objevily zprávy, že USA mají vytipováno v zemi přes tisíc cílů.

"Nemáme žádné iluze o podstatě tohoto režimu nebo jeho vůdcích, o jejich představách o jaderném programu, o jejich ochotě splnit svá prohlášení, o jejich vměšování do Iráku a jejich ambicích v oblasti Perského zálivu," řekl Gates.

Írán čelí kvůli neochotě vzdát se svého jaderného progamu sankcím. Západní země v čele s USA Teherán podezřívají, že jeho cílem není soběstačnost ve výrobě elektřiny, ale že mu jde o to získat jadernou bombu. Írán spustil několik tisíc centrifug, v nichž se obohacuje uran. Ten lze využít jak v elektrárnách, tak při dostatečně vysokém obohacení i v jaderných zbraních. Uran začal letos obohacovat průmyslově.

Rusko a Čína ale tvrdší postup proti Íránu blokují

Země se dohodly na využití Kaspického moře

V Teheránu, kam zavítal sovětský vůdce naposled v roce 1943, se vůdci Ruska, Kazachstánu, Turkmenistánu a Ázerbájdžánu částečně dohodli na společném využití Kaspického moře.

Nedosáhli ale dohody o rozdělení Kaspického moře, které je velkou zásobárnou ropy a zemního plynu. Írán navrhuje, aby každý pobřežní stát získal stejný díl moře. Ostatní země prosazují rozdělení odpovídající poměrům délky pobřeží, čímž by se íránský podíl výrazně snížil.