"Očekáváme, že po svém znovuzvolení příští měsíc, s boží pomocí, generál Mušaraf složí svou prezidentskou přísahu jako civilní prezident do 15. listopadu," uvedl Sajíd. V půli listopadu mu vyprší jeho mandát.

Mušarafovo rozhodnutí je považováno za vítězství expremiérky Benazír Bhuttové, která je momentálně v exilu. Ta uvedla, že jakákoliv dohoda na rozdělení moci s Mušarafem bude záležet na tom, jestli se stane civilním prezidentem. Na oplátku by mu pomohla, aby byl opět zvolen do čela země.

Expremiérčina Pákistánska lidová strana v pátek uvedla, že Bhuttová se po více než osmiletém exilu vrátí 18. října do země.

Opozice chce nejdříve volby do parlamentu

Mušaraf, který je spojencem USA ve válce proti teroru, je velitelem armády a prezidentem od roku 1999, kdy převratem získal prezidentské křeslo. Proti tomu protestuje opozice.

Nejvyšší soud se zabývá šesti peticemi, které kritizují Mušarafovo případné znovuzvolení. Byly sepsány mimo jiné největší muslimskou stranou v zemi Džamát Islámi a sdružením právníků. Podle nich by před prezidentskými volbami měly proběhnout volby do parlamentu.