Lidé zemřeli při výbuchu auta plného výbušnin ve městě Balád severně od Bagdádu. Vjezd aut do ulic je zakázaný ve velkých městech.

Když padl závěrečný hvizd zápasu se Saúdskou Arábií, v němž Irák vyhrál 1:0, [celá zpráva] lidé začali střílet z pušek či samopalů buď do vzduchu nebo do vody. Fanoušci v ulicích křičeli a tančili, mávali ve vzduchu košilemi a objímali se. Dojetí přemohlo i televizní komentátory, kteří se neubránili slzám radosti.

S gratulacemi okamžitě přispěchal i premiér Núrí Málikí. Podle něj jde o důkaz toho, že triumfovat lze i tehdy, kdy je vítězství pokládáno za nemožné. "Kéž můžete vy i Irák žít svobodně a vítězně v zemi, kde pro vrahy není místo," uvedl Málikí v prohlášení. S fotbalisty se chce hned po příletu setkat a každému slíbil odměnu 10 000 dolarů.

Zákaz jízdy aut potrvá do pondělí

Oslavy alespoň na několik hodin sjednotí rozdělenou zemi. V mužstvu hrají jak šíitští tak sunnitští muslimové. Brazilský trenér mužstva si ale stěžoval, že rozpory kvůli náboženství měli mezi sebou sami hráči.

Zákaz jízdy vozidel, motorek, vozíků a kol, potrvá až do pondělního rána. Úřady se obávají, že by atentátníci mohli využít davů lidí a naložit auto výbušninami. Podobná opatření byla přijata i v severoiráckém Kirkúku i v Nadžafu a Karbale.

Iráčané postoupili v šampionát přes favorizovanou Austrálii a v semifinále porazili Jihokorejce, vítěze minulého mistrovství. Vítězství je tím cennější, že Irák hrál na šampionátu poprvé.