Zaměstnankyně prezidentské kanceláře, která vystupuje pod jménem "A.", která hlavu státu jako první před rokem obvinila, že ji znásilnil, je dohodou frustrována: "Sexuálním násilníkům dá právo dělat si, co chtějí bez toho, aby byli potrestáni".

A. sdělila, že Kacav "terorizoval její tělo i duši". Označila prezidenta za "perverzního sériového sexuálního násilníka", který si z ní udělal "sexuální otrokyni". A dodala radu pro oběti sexuálního násilí: "Jděte k psychologovi, ale nechoďte na policii. Zejména, když je útočník veřejnou postavou."

Popsala, jak se její situace zhoršovala s tím, jak postupovala ve funkci. Zpočátku jí Kacav pouze nadbíhal, když ji říkal, jak je krásná, sexy, že má pěknou sukni a vlasy, že ji chce. V noci jí dlouze vysvětloval, jak je osamělý. Pak jí ukázal genitálie a žádal, aby se jich dotýkala. Nakonec ji opakovaně zneužil.

Demise a přiznání výměnou za svobodu

Generální prokurátor Menachem Mazuz oznámil, že prezident podá demisi, která nabude platnosti do 48 hodin. V neděli podle něj bude zveřejněna obžaloba.

Mazuz se s Kacavem dohodl, že obžaloba proti němu nebude obsahovat bod o znásilnění, za což by mu hrozilo až šestnáct let vězení. "Prezident se k (ostatním) činům přizná a dostane podmínečný trest," řekl Mazuz.

Podle něj je to pro Kacava trest dostatečný, protože se stane z občana číslo jedna kriminálníkem usvědčeným ze sexuálních útoků. Mazuz řekl, že se takto rozhodl, aby nepoškodil instituci prezidenta.

Dvaašedesátiletý Kacav vysvětlil tím, že raději doznal, že ženy objímal a líbal, protože neměl sílu vystavit rodinu trýzni soudního řízení.

Protesty právníků i bojovnic za práva žen

Izraelské obhájkyně práv žen dohodu ostře kritizovaly. "Oběti sexuálního zneužívání ztratí víru v jakoukoli ochranu. Mám pocit selhání justice," řekla levicová poslankyně Zahava Gal-Onová.

Dohoda se nelíbí ani právníkům žalující strany, k níž patří také čtyři ženy, které byly Kacavovi pořízené v době, kdy byl ministrem cestovního ruchu. "Není veřejným zájmem dohodnout se o vině a snížit trestní sazbu jenom proto, že jde o prezidenta, a proto, že se bojíme o pověst Izraele ve světě," řekl jeden z právníků Kineret Baraši.

Vyšetřování kauzy se táhne rok. Kacav nevyslyšel výzvy sdělovacích prostředků i některých politiků a odmítl odstoupit. V lednu se dočasně úřadu vzdal, aby se mohl podrobit Mazuzovu vyšetřování.