Těla malých hochů krvácela z ran, které jim způsobil hmyz. Mnoho z nich mělo na sobě tisíce much, které je doslova ožíraly zaživa. "Když jsem ho našel, tak byl úplně černý, byl celý pokrytý mouchami. Stovky byly jen v jeho otevřených ústech. Lezly mu i z nosu, uší a ze všech míst, kde mohly urvat aspoň kousek masa z jeho otevřených ran," řekl směrem k jednomu z malých hochů americký voják.

Doporučené články

"Bohužel to vypadalo, že jsou to poslední hodiny jeho života. Lékaři si nemysleli, že by byli schopni ho zachránit," pokračoval ve výpovědi voják. Malého chlapce, spolu s dalšími třiadvaceti dalšími, vojáci společně s lékaři zachránili. Po několika dnech v nemocnici na tom byly děti tak dobře, že se mohly přemístit do jiného sirotčince, kde je zdravotní péče o mnoho lepší.

"Čtyřiadvacet chlapců ve věku od tří do 15 let jsme našli nahé v místnosti bez oken. Některé z dětí byly dokonce přivázané k postelím. Když jsme je odvázali, neměly ani sílu, aby mohly stát," uvedla americká armáda.

Zaměstnanci sirotčince nestrádali

Vojáky však nešokoval pouze zbědovaný stav dětí, ale i chování zaměstnanců sirotčince. Dle záznamů bylo do sirotčince vládou dopravováno jídlo včetně kuřat a dalšího masa. Nikde ale nebylo ani známky po tom, kam zmizelo. Děti ležící ve svých vlastních výkalech nepozřely téměř žádné jídlo zřejmě několik týdnů.

Jeden z vojáků popsal to, co viděl, jako bosenský koncentrační tábor. Ostatní mluvili o hrozném vzteku, který je ovládal, když spatřili tři dospělé lidi, jak si v kuchyni sirotčince vaří sami pro sebe, zatímco jim děti doslova umírají hlady.

"Zápach byl v sirotčinci tak hrozný, že přebil dokonce i výpary linoucí se z kuchyně během vaření," řekl jeden z vojáků. Snad nejpodivnější skutečností je to, že dvě ze tří dospělých osob byly ženy, které se vůbec nevyhýbaly focení s vyhladověnými dětmi na pozadí, ba naopak. Jedna z nich se dokonce usmívala.