Rusko podle listu také Sýrii prodává několik moderních strojů MiG-29M. Celková hodnota kontraktu se odhaduje na jednu miliardu dolarů (asi 20 miliard korun).

Smlouvu na dodávku pěti letadel MiG-31, určených především k likvidaci raket s plochou dráhou letu, uzavřel ruský podnik Rosoboronexport na počátku letošního roku. Výroba těchto strojů byla ukončena v roce 1994. Sýrie proto získává letadla z rezerv ruských vzdušných sil a nyní je v Nižním Novgorodu továrna Sokol upravuje podle přání zákazníka, napsal list.

Obchod ale podle Kommersantu vyvolává mnoho otázek. List připomíná, že teprve v zimě roku 2005 odepsalo Rusko 70 procent syrského dluhu a od té doby se pravidelně objevují informace o syrském zájmu kupovat drahé ruské zbrojní systémy. Západní experti podle deníku upozorňují, že Damašek se možná zbraně nepokouší pořídit pro sebe. Moskva a Sýrie například loni uzavřely kontrakt na dodávky 36 protivzdušných systémů, z nichž nejméně deset má být podle odborného tisku do konce roku 2008 předáno do Íránu.

Takové schéma spolupráce obou zemí je podle Kommersantu zcela realistické a zakládá se na dohodách o obranné a vojenské spolupráci mezi Damaškem a Teheránem, podepsaných v letech 2005 a 2006. Jedna z nich například řeší způsob íránského financování syrských nákupů zbrojních systémů v Rusku, na Ukrajině a v Číně.

Kommersant cituje i izraelské vojenské odborníky, podle kterých pět stíhaček nemůže situaci v oblasti výrazně změnit. Důležitý je podle nich ale sám fakt, že Rusko obnovilo dodávky svých zbraní na Blízký východ.