Čtyřiačtyřicetiletý reportér BBC Alan Johnston byl unesen ve města Gaza 12. března, když se vracel domů. [celá zpráva] K jeho únosu se dosud nikdo nepřihlásil, pouze v dubnu dosud zcela neznámá skupina Tavhíd a džihád oznámila, že ho popravila. [celá zpráva] Prohlášení se ale nikdy nepodařilo potvrdit, palestinské úřady je popřely s tím, že vedou jednání s únosci. [celá zpráva]

Video, jehož věrohodnost nyní zkoumá BBC, může potvrzovat prohlášení palestinských úřadů, i když na něm není žádná zmínka o Johnstonově zdravotním stavu. Na záběrech je však vidět jeho pas.

Poradce palestinského premiéra Isamíla Haníji Muhammad Mazún řekl, že únosci vznesli při vyjednávání s palestinským vedením stejné jako ty na videu.

"Přesahují ale pravomoci Palestinců a domnívám se, že je nemůžeme splnit," řekl Mazún. Dodal, že britská vláda byla o tom, co si přejí únosci, také informována. Mazún si nemyslí, že Londýn požadavky splní. "Opět žádáme, aby únosci Johnstona propustili okamžitě, protože každý den jeho zajetí poškozuje palestinské zájmy a naši pověst," sdělil poradce.

Katada je považován za nebezpečného

Klerik muslimského původu Abú Katada žije v Británii od roku 1993. Patří mezi skupinu mužů arabského původu, kteří jsou v Británii považováni za hrozbu pro národní bezpečnost. Jsou buď zadržováni, nebo žijí v domácím vězení, ale úřady proti nim nemají dostatek důkazů na to, aby je mohly postavit před soud. Abú Katada je rovněž na americkém seznamu teroristů a zájem o jeho vydání má Jordánsko, kde byl v nepřítomnosti odsouzen za účast na atentátech.

Katada odmítl odsoudit atentáty na USA z roku 2001 a tvrdí, že podíl Usámy bin Ládina na nich nebyl prokázán. Jeho jméno se před týdnem objevilo na britském seznamu osob, které podporují teroristickou činnost a jejichž konta mají být zmrazena. Abú Katada, který žije podle vlastního doznání ze státní podpory, disponuje podle britských sdělovacích prostředků kontem, na němž je 180 000 liber (7,5 miliónu korun).