Raketa zasáhla kavárnu v budově iráckého parlamentu v Bagdádu. Exploze v čase oběda si vyžádala nejméně dvě oběti z řad poslanců. Při explozi rakety v iráckém parlamentu zahynul podle agentury AP vysoký sunnitský politik. Podle šéfa tiskového oddělení Muhammada abú Bakra jsou mezi zraněnými zákonodárci i zaměstnanci parlamentu.

Hlavice explodovala ve chvíli, kdy byli poslanci na obědě. Parlament, který se nachází v přísně střežené vládní Zelené zóně, ve čtvrtek zasedal. Nedávno byly v zóně nalezeny dvě vesty s výbušninami.

Atentátník zničil most

Bagdádský most Sarafíja přes řeku Tigris ve čtvrtek ráno zničil sebevražedný atentátník, který na něm odpálil auto plné výbušnin. Část mostu mezi dvěma pilíři se zřítila do řeky. Při útoku zahynulo deset lidí a 26 jich bylo zraněno. V řece skončilo asi deset aut, která byla na mostě. Záchranáři se k nim pokoušeli dostat na lodích. Atentátník zaútočil v sedm hodin místního času (5:00 SELČ) v době začínající ranní špičky.

K útoku došlo i přesto, že na většině bagdádských mostů jsou kontrolní stanoviště policie. Některé zátarasy však byly v posledních dnech odstraněny, protože američtí velitelé dospěli k závěru, že dvouměsíční bezpečnostní operace snížila nebezpečí útoků. [celá zpráva]

Most, který patří k nejstarším ve městě, byl také nejzatíženější, spojoval sever města se zbytkem Bagdádu. Postavili ho ve dvacátých letech Britové. Při první válce v Zálivu byl v roce 1991 poškozen americkými bombami.

USA prodlužují službu vojáků v Iráků

Americké ministerstvo obrany ve středu rozhodlo s okamžitou platností prodloužit službu jednotlivých vojáků v Iráku a Afghánistánu z dvanácti na patnáct měsíců. Je to jeden z kroků, který má pomoci zvýšit počet vojáků v Iráku, aby se podařilo zajistit bezpečnost.

"Tato politika je nepříjemným, ale nutným přechodným krokem," řekl na tiskové konferenci ve Washingtonu americký ministr obrany Robert Gates. Toto opatření se podle jeho slov nebude týkat příslušníků námořní pěchoty, kteří se střídají po sedmi měsících, ani rezervistů, kteří budou nadále sloužit 12 měsíců.

USA dále plánují, že se do Iráku vrátí 12 000 příslušníků Národních gard. Bude to jejich druhý turnus [celá zpráva]