"Vstoupili jsme bez povolení do íránských vod, a byli proto zatčeni íránskou pobřežní hlídkou. Chtěl bych se za to íránskému lidu omluvit," říká na záběrech, které v pátek odvysílala íránská televize, jeden z členů posádky, Nathan Thomas Summers.

Íránský prezident Mahmúd Ahmádínežád v pátečním televizním vystoupení následně apeloval na Británii, aby se nejen za čin omluvila, nýbrž aby byl iniciován vznik garančního "technického fóra k zajištění, že britské síly opět nestoupí do jejich vod". Írán prý potřebuje "garance, že se porušování íránských vod nebudou opakovat".

Prezident se odvolával také na dva dopisy, které jediná žena mezi zadržovanými Faye Turneyová poslala domů. První, adresovaný její rodině [celý text], byl zveřejněn již ve středu, druhý, jenž se obrací na britský parlament. Turneyová v se v dopisech vyjadřuje podobně jako Summers.

Text druhého dopisu Faye Turneyové čtěte zde

Teherán původní slib nesplnil

Írán původně sliboval, že Turneyovou ve středu nebo ve čtvrtek propustí. [celá zpráva] Slib splněn nebyl.

Velká Británie považuje postup íránské vlády za skandální, zajatci prý byli hanebně zneužiti a jejich přiznání jsou vynucená. Londýn od samého počátku konfliktu tvrdí, že námořníci mořskou hranici nepřekročili. Nacházeli se prý 1,7 námořní míle (asi 3 km) od hranice na irácké straně. Teritorium cizího státu tudíž podle Britů naopak narušily íránské gardy. [celá zpráva]

K okamžitému propuštění Britů vyzvala ve čtvrtek Írán také Rada bezpečnosti OSN.

Britský ministerský předseda Tony Blair v pátek varoval, že Írán bude čelit narůstající izolaci, jestliže námořníky neosvobodí.