"Činitelé uvádějí, že prezident Bush je rozhodnut nedat íránskému režimu šanci zahájit pilotní program obohacování uranu plánovaný na letošní jaro," napsal v nejnovějším čísle týdeníku New Yorker reportér Seymour Hersh s odvoláním na nynější i bývalé vojenské představitele USA.

Podle Hershe se v posledních měsících vystupňovalo shromažďování zpravodajských informací uvnitř Íránu, plánovací skupina identifikuje kromě jaderných a vojenských zařízení i cíle, odkud může plynout vojenská pomoc militantním skupinám v Iráku.

Kromě toho prý do Íránu ze sousedního Iráku tajně pronikají oddíly speciálních sil USA, které nejen upřesňují cíle, ale jdou i po osobách, jež pracují proti americkým zájmům.

Tyto akce údajně řídí viceprezident Dick Cheney a Američanům je v tom prý nápomocna Saúdská Arábie.

Mluvčí Pentagonu informaci popřel

 Mluvčí ministerstva obrany USA Bryan Whitman to však popřel a zdůraznil, že o žádné zvláštní skupině neví a že USA se na válku s Íránem nechystají.

"Tvrdit cokoli jiného je prostě chybné, zavádějící a pomlouvačné," zdůraznil mluvčí. Republikánský poslanec Duncan Hunter bagatelizoval Hershovo tvrzení slovy, že "plány pro mimořádné situace máme po celém světě. Měli jsme je i pro Sovětský svaz i s konkrétními cíli, ale to neznamenalo, že jsme na něj chtěli zaútočit".

Bush se snaží vyvracet sílící podezření, že se chystá k úderu, ale i minulý týden BBC s odvoláním na diplomatické zdroje uvedla, že Bílý dům už příslušný plán útoku má. Základem je prezidentova směrnice z ledna 2003 o připravenosti ke globálnímu úderu proti hrozbám od rizikových režimů v Íránu, Severní Koreji a dalších. Informoval o tom již loni list The Washington Post. Plán předpokládá dva scénáře - buď bezprostřední jaderné ohrožení, nebo například situaci, kdy rizikový režim oznámí spuštění jaderného zbrojního programu, který USA zničí vzdušnými a elektronickými prostředky včetně nasazení speciálních komand.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ale vyslovil znepokojení nad množícími se spekulacemi o přípravách možného amerického vojenského zásahu proti Íránu.

Mocnosti o sankcích

O možnostech tvrdších sankcí vůči Íránu za nesplnění rezoluce RB OSN zastavit obohacování uranu jednali včera v Londýně představitelé šesti mocností - pěti stálých členů rady (USA, Ruska, Británie, Francie a Číny) a Německa.

Mluvčí britského premiéra varoval Teherán, aby nepodceňoval jednotu mezinárodního společenství.