Jádrem celé debaty kolem íránského jaderného programu i spekulací o možném americkém či izraelském úderu na tuto zemi jsou obvinění, že se Teherán snaží tajně vyvinout nukleární zbraň. Když však MAAE prověřovala tipy od CIA a dalších amerických špionážních organizací ohledně možných součástí íránského zbrojního průmyslu, podle vídeňských zdrojů téměř nikdy nic nenašla.

"Většina se ukázala být jako nepravdivá," řekl diplomat v MAAE, detailně obeznámený s prací agentury v Íránu. "Američané nám dali seznam podezřelých míst. Když to však naši inspektoři prošetřovali a navštívili některé vojenské objekty, žádné známky (zakázaných jaderných aktivit) nenašli. Teď už jen tak naslepo nechodí a nejprve si prověřují důvěryhodnost takových námětů."

Nejkřiklavější případ se týká údajných záznamů naznačujících, že Irán sestrojuje jadernou hlavici. Obsahoval ho prý ukradený přenosný počítač, o němž CIA tvrdí, že jí ho dodal její informátor uvnitř Íránu. V červenci 2005 předala americká špionáž výtisk textu představitelům MAAE a ta šla s kauzou za Íránci. Teherán však odmítl pravost dokumentu a pochyby o autenticitě podle MAAE panují i uvnitř agentury.

"Především pokud máte takový tajný program, nepíšete o něm do počítače, který vám pak může kdokoli odnést," řekl jeden činitel. "Všechno je navíc psané v angličtině, což je sice u technických záležitostí pochopitelné, divné ale je, že tam nejsou aspoň nějaké poznámky v perštině. Takže jsou určité pochybnosti, odkud se ten notebook vlastně vzal."

Jistý západní činitel zabývající se zbrojením připouští, že špionážní poznatky o Íránu mohou být poněkud děravé, tvrdí však, že to byl Teherán, kdo se nedržel svých závazků o nešíření jaderných zbraní. "Podstatné je, že Íránci téměř dvacet let nedodržovali dohody," uvedl. "A tak teď ohledně skutečných úmyslů íránského režimu ani nepanuje příliš důvěry."