Útok je hodnocen jako vůbec nejodvážnější a nejpropracovanější. Přes deset útočníků jelo v pěti vozidlech, která jsou obvykle součástí kolon americké armády. Měli americké zbraně i uniformy a alespoň někteří mluvili anglicky, takže se jim bez problémů podařilo projet přes všechna kontrolní stanoviště až k sídlu provinční vlády v Karbale, které střeží američtí vojáci.

U sídla únosci zaútočili ručními zbraněmi a granáty. Jednoho amerického vojáka zabili, tři zranili a čtyři unesli. S unesenými pak prchli do sousední provincie, za jejíž hranicí u 40 kilometrů vzdáleného města Mahawíl opustili americká auta, která objevila irácká policie. V jednom našla dva spoutané a zastřelené americké vojáky, třetí ležel mrtvý na zemi. Čtvrtý ještě žil, ale záhy skonal, neboť i on byl střelen do hlavy.

Agentura AP poznamenává, že velení americké armády v Iráku tyto podrobnosti původně zatajilo, sdělilo jen, že pět vojáků bylo zabito při "odrážení" útoku. Americká armáda nezkoumá jen, kdo podnikl tak odvážný útok, ale také to, jak je možné, že únosci oklamali strážce. Zřejmě znali i hesla.