Bush o popravě mluvil v rozhovoru pro televizi PBS. "Byl jsem zklamaný a cítil jsem, že udělali chybu - zejména při popravě Saddáma Husajna," řekl americký prezident. Bush kritizoval provedení popravy na základě načerno pořízených záběrů oběšení, kdy bylo vidět, že strážci Husajna uráželi a neumožnili mu ani dokončit vyznání víry. [celá zpráva]

Podle něj nese jasně vinu současný irácký premiér Núrí Málikí, který navíc navzdory žádostem USA odmítal popravu odložit. "V zásadě to řeklo lidem: podívejte, uspořádali jsme proces a dali Saddámovi práva, která on jiným odpíral. Ale potom, když došlo na jeho popravu, vypadalo to jako zabití ze msty," řekl Bush, který své výhrady sdělil i Málikímu. Podle něj vláda premiéra Núrího Málikího ještě potřebuje dozrát.

Popravy ztížily Bushovu situaci

Sporná však nebyla jen Husajnova poprava. Oficiální videozáznam popravy jeho bratra Barzána Tikrítího [celá zpráva], ukázal, že mu smyčka urvala hlavu. Provedení obou poprav pobouřilo nejen světovou veřejnost, ale hlavně irácké sunnity a prohloubilo tak sektářské napětí v zemi.

Podle prezidenta bude proto nyní těžší prosadit jeho novou strategii pro Irák, která počítá s vysláním dalších amerických vojáků do země. "Ztěžuje mi to snahu přesvědčit americký lid, že to je vláda, která chce sjednotit zemi a pohnout se v před," řekl Bush, kterému vadí, že Irák stále více upadá do chaosu sektářského násilí.

"Všivý rok v Iráku"

"Jsem frustrován z vývoje. Před rokem jsem měl dobrý pocit, jaká je situace, zdálo se mi, že jsme dosáhali cíle, jímž je, aby si země mohla vládnout a bránit se sama. Bezpochyby byl rok 2006 pro Irák všivý," řekl Bush. 

Podle prezidenta ale není jiná možnost. Pokud by se pokračovalo v současné politice v Iráku, vedlo by to prý k "pomalému kolapsu". A stažení by pak podle něj vedlo k "rychlému kolapsu".

Průzkumy veřejného mínění však ukazují, že drtivá většina Američanů je nespokojena s Bushovou politikou v Iráku. Proti vyslání dalších jednotek do Iráku, které prezident plánuje v rámci nedávno oznámené nové strategie, je 70 procent dotázaných.

A proti jsou i demokraté v Kongresu, kteří tam mají většinu. Snaží se zavést opatření, jež by Bushovi ztížila uskutečnit jeho plány, zejména mu zablokovat dodatečné čerpání peněz.