Policejní stanice Džamít, kde sídlila jednota vyšetřování vážných zločinů, se podle mluvčího britské armády kapitána Tanea Dunlopa stala sama "zločineckým podnikem".

Akce byla zahájena poté, co bylo v pátek zatčeno sedm iráckých policistů podezřelých z korupce a z toho, že velí eskadrám smrti. Jimi vedená komanda zabíjela i irácké a koaliční vojáky.

Operace však byla plánována od června, ale byla spuštěna s předstihem na základě informací zpravodajců, že některým vězňům hrozí poprava.

"Po nějakou dobu jsme slyšeli o popravách v policejních silách," uvedl vojenský mluvčí major Charlie Burbidge a dodal: "Britská armáda plánovala oddělení rozpustit a rozhodla se jednat poté, co se dozvěděla, že některým z vězňů na policejní stanici hrozí v nejbližších dnech poprava."

O operaci věděl a souhlasil s ní i premiér Núrí Málikí. Od dubna irácká vláda věděla, že v policejních silách působí šíitská komanda smrti. [celá zpráva]

Velká operace

Britská armáda se rozhodla pro použití početných sil. Když se tanky a obrněná vozidla podporovaná vrtulníky přiblížily ke stanici, dostaly se pod palbu ručních zbraní a granátometů, na kterou odpověděly, přičemž sedm ozbrojenců bylo usmrceno, uvedl Burbridge.

Britové se poučili se ze závěru loňského roku, kdy podnikli menší útok na stanici, aby z rukou policistů osvobodili dva britské vojáky, zadržené kvůli tomu, že zastřelili policistu a zranili dalšího. Hrozilo, že budou předáni do rukou šíitských milicí. Tehdy se britské jednotky setkaly s tuhým odporem. [celá zpráva

Britové akci považují za úspěch. "Odstranili jsme velmi významnou a odpornou část policejních sil, která děsila lidi v Basře a rozhodně jsme z Basry udělali lepší místo," dodal ještě Burbridge.