Hlavní íránský vyjednávač v jaderných otázkách Alí Larídžání oznámil, že Írán v neděli zahajuje v jaderném provozu v Natanzu instalaci dalších 3000 odstředivek pro obohacování uranu. "Naší okamžitou odpovědí na rozhodnutí Rady bezpečnosti je, že s co nejvyšší rychlostí spustíme 3000 odstředivek v Natanzu. Řekli jsme už mnohokrát, že naši vůli nezlomí fakt, že Západ využije jako svůj nástroj Radu bezpečnosti OSN. Podpoří to jenom naši rozhodnost dosáhnout stanoveného cíle v jaderné oblasti," řekl Larídžání.

V sobotu schválená rezoluce zakazuje Íránu obchod s jadernými materiály. Vyzývá jej, aby ukončil obohacování uranu a zastavil vývoj veškerých technologií, které jsou využitelné k výrobě atomových zbraní. V případě neuposlechnutí však Íránu nehrozí nebezpečí vojenského zásahu. [celá zpráva]

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová však už ráno vyzvala, aby se sankce vůči Íránu zostřily. Chce, aby co nejvíce zemí vůči Íránu zavedlo další finanční sankce. Podle diplomata Nicholase Burnse není rezoluce dostatečná. "Nemyslíme si, že rezoluce je dostačující, ale chceme, aby Íránci věděli, že za to hodně zaplatí."

Írán jedná o dalším postupu

"Je to cár papíru, kterým chtějí Íráncům nahnat strach. Je v zájmu Západu, aby se smířil s tím, že má Írán k dispozici jadernou technologii," reagoval íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád na vyhlášení sankcí Rady bezpečnosti.

Mluvčí ministerstva zahraničí Mohammad Alí Hosejní prohlásil, že Írán omezí spolupráci s MAAE. "Nelze očekávat, že teď budeme s MAAE spolupracovat jako dřív. Postupně zveřejníme své plány, které se týkají našich národních zájmů."

O přehodnocení vztahů k MAAE a dalších krocích jedná parlament. Někteří poslanci žádali odstoupení Íránu od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, vypovězení inspektorů MAAE a vyhoštění britského, francouzského, německého a ruského velvyslance z Teheránu.

Jaderný provoz v Natanzu Írán pod tlakem mezinárodního společenství uzavřel v roce 2003, letos v dubnu v něm ale provoz obnovil a začal tam obohacovat uran. [celá zpráva] Írán trvá na tom, že účel jeho nukleárních aktivit je mírový a že má sloužit jenom v energetickém průmyslu. Západ má ale podezření, že Teherán pracuje na jaderné zbrani.