Annan se na situaci snažil dívat očima prostého Iráčana, který vede obyčejný život. "Měli diktátora, který byl brutální, ale měli ulice, na které mohli vyjít, děti mohly chodit do škol a vracet se, aniž by se jejich matky nebo otcové obávali, jestli své děti zase uvidí .

Podle něj je situace mnohem horší než před nekolika lety v Libanonu, kdy se boje mezi znepřátelenými milicemi označovaly za občanskou válku

Jeho výrok velmi pobouřil iráckou vládu, která srovnání odmítla s tím, že masové vyvražďování za Husajna určitých skupin obyvatelstva nejde srovnávat s jednotlivými útoky teroristů a projevy sektářského násilí.

Kurd vypovídal o nasazení chemických zbraní

Před soudem se Saddámem Husajnem a dalšími šesti osobami kvůli genocidě Kurdů při operaci Anfál v pondělí vypovídal Kurd, který při chemickém útoku ztratil 22 příbuzných. Byla mezi nimi jeho matka a dvě dcery."U potoka jsem spatřil ženu, ležící obličejem k zemi. Když jsem tělo obrátil, zjistil jsem, že je to moje matka. Byla mrtvá, chtěl jsme ji na rozloučenou políbit, ale věděl jsem, že když to udělám, přijdu do styku s chemickými látkami, které matku zabily," řekl o událostech z 80. let minulého století učitel chemie Abdalláh Kádir Abdalláh, který byl také členem kurdských milicí.

Svou ženu prý našel, jak svírala v náručí obě dcery. Děti už byly mrtvé, ale ženu Abdalláh zachránil, protože jí podal protilátku, k níž měl přístup.