Úřady hovořily původně o stovce i více unesených osobách, pozdější údaje vládních zdrojů se pohybovaly od 40 do 150 rukojmích. [celá zpráva] Zpravodajský server BBC News ve středu s odvoláním na poradce iráckého prezidenta Wafíka Samaríu oznámil, že všichni rukojmí jsou již na svobodě. [celá zpráva]

Liší se informace o únoscích i rukojmích

Podle agentury Reuters která se odvolává na čerstvou informaci ministerstva vysokého školství, se stále pohřešuje 70 až 80 zajatců.  

Agentura AFP zase tvrdí, že mluvčí premiéra Núrího Málikího ve středu  oznámil, že uneseno bylo celkem 39 lidí, z nichž prý všichni - až na dva - jsou už na svobodě. "Celkem bylo v úterý uneseno 39 lidí: 16 pracovníků výzkumného ústavu, pět návštěvníků a 18 strážců budovy. Od včerejška je na svobodě 20 z nich, 17 od dnešního rána," řekl mluvčí Alí Dabbá.

Irácký ministr vysokého školství Ábid Zijáb Adžíl mezitím vystoupil z vlády a vrátí se do ní, až budou propuštěni všichni unesení rukojmí z pracoviště jeho ministerstva. Oznámil to mluvčí ministerstva Básil Chatíb.

Premiér Málikí ve středu znovu apeloval na rychlé zatčení iniciátorů a pachatelů únosu. "Chci za každou cenu ty, kdo se dopustili těchto aktů (únosu), a také jsem to dal jasně na srozuměnou ministrovi vnitra," řekl Málikí v projevu ke studentům Bagdádské univerzity, který přímo přenášela televize Al-Irakíja.

Konflikt mezi milicemi

Jasný není ani motiv únosu. Premiér Núrí Málikí řekl, že únosy jsou součástí sporů mezi různými politickými frakcemi. "To, co se stalo, není terorismus, ale výsledek neshod a konfliktů mezi milicemi patřícími k té či oné straně," řekl šéf irácké vlády.

Hromadné únosy jsou běžným projevem sektářského násilí mezi šíity a sunnity. Unesení ale jsou většinou mučeni a zabiti. Vyděračské gangy zase unášejí lékaře a další vysokoškolsky vzdělané osoby, protože očekávají, tučné výkupné.

Deset obětí atentátu

Automobil naložený trhavinami explodoval ve středu u benzínové pumpy nedaleko budovy iráckého ministerstva vnitra ve čtvrti Báb Šardží. Výbuch zabil nejméně deset lidí a dalších třicet jich zranil. Čekali tam tankující řidiči .