Předseda sboru náčelníků štábů Peter Pace řekl v pátek televizní stanici CBS, že se bojové síly USA "musejí zaměřit na správné cíle". Podle Paceho je nutné analyzovat co funguje a co ne, jaké jsou "překážky pokroku" a co je "nutní změnit, aby se dosáhlo stanoveného cíle".

Recept, jak vybřednout ze svízelné situace, se rodí v expertní skupině obou politických stran vedené exministrem zahraničí Jamesem Bakerem a bývalým demokratickým poslancem Lee Hamiltonem. Gates do ní patřil.

Podle předpokladů se vyhrocená předvolební rétorika demokratů přizpůsobuje realitě a úvahy směřují k "irakizaci" konfliktu, respektive přenesení hlavní bezpečnostní odpovědnosti na irácké síly, zatímco americké jednotky by se přesunuly na základny a hrály podpůrnou roli.

V tomto smyslu se pro televizi al-Džazíra ve čtvrtek vyjádřil i irácký prezident Džalál Tálabání. Uvedl, že během jeho zářijové návštěvy Washingtonu ho i demokratičtí politici ujistili, že nemají v úmyslu rychlé stažení vojsk.

"Řekli mi, že si přejí úspěch irácké demokraticky zvolené vlády a pokračující podpory Iráčanů k porážce terorismu," citoval prezidenta list The Boston Herald.

Gates byl šéfem CIA

Gates stejně jako Rumsfeld nemá vojenskou minulost, ale na rozdíl od něj odsloužil 26 let v Ústřední zpravodajské službě CIA, a jako jediný se vypracoval od řadového pracovníka až po ředitele (1993-91) za prezidenta Bushe staršího.Předchozí dva roky mu byl i asistentem v otázkách národní bezpečosti a ve srovnání s nedávnými předními protagonisty invaze do Iráku v nynější administrativě je vnímán jako umírněnější.

Podobní pokus o "vietnamizaci" vietnmaské války však v šedesátých letech neuspěl a USA se opět musly plně angažovat, protože Jižní Vietnam prohrával

Dostihne ho stín z Irangate?

Gates, jehož musí do ministerské funkce nejprve schválit senátní výbor pro ozbrojené síly a pak většinový hlas celého Senátu, se ale potýká se stíny minulosti. Má blízko k aféře z 80. let známé jako Irangate, v níž  šlo za irácko-íránské války o financování oddílů contras v Nikaragui z tajného prodeje zbraní Teheránu.

Podle zvláštního vyšetřovatele mohl Gates vzhledem ke svému postavení v CIA vědět, co se děje, ale zjištěné skutečnosti neodůvodňovaly jeho zatčení a obvinění. Kolovala rovněž podezření, že byl za irácko-íránské války údajně zapleten do předávání zpravodajských informací Bagdádu.