Hlavní obsah
Zprávu představil americký ministr zahraničí John Kerry Foto: Michael Dalder, Reuters

Zpráva USA kritizuje ČR za postoj k Romům a za protimuslimské nálady

Dodržování lidských práv ve světě se v loňském roce zhoršilo, především vinou autoritářských vlád a extremistů páchajících násilí. Uvádí to každoroční zpráva amerického ministerstva zahraničí monitorující ochranu lidských práv ve světě. Česku již poněkolikáté vytýká diskriminaci romské menšiny a nově rovněž zesílení protimuslimských nálad. V této souvislosti zpráva umiňuje i prezidenta Miloše Zemana.

Zprávu představil americký ministr zahraničí John Kerry Foto: Michael Dalder, Reuters
Zpráva USA kritizuje ČR za postoj k Romům a za protimuslimské nálady

USA ve zprávě kritizují i Rusko nebo Čínu za represivní postup vůči vlastním občanům.

"Ve všech částech světa vidíme zrychlující se tendenci států i nestátních subjektů k likvidaci prostoru pro občanskou společnost, potlačování svobody médií a internetu, omezování vlivu opozice a v nejextrémnějších případech zabíjení lidí či jejich vyhánění z domovů," uvedl ministr John Kerry v úvodním slovu ke zprávě.

Mezi zeměmi, které jsou v dodržování lidských práv největšími hříšníky, figurují tradičně Severní Korea, Čína, Kuba, Súdán či Írán. Havaně a Teheránu se nevyhnula americká kritika bez ohledu na to, že k oběma zemím razí prezident Barack Obama vstřícnější přístup, než prosazoval Washington v minulých letech.

Rusko, s nímž mají USA v poslední době napjaté vztahy, se dočkalo kritiky za potlačování krymských Tatarů a proukrajinských aktivistů na anektovaném ukrajinském poloostrově.

Zpráva zmiňuje Zemana

Česko je ve zprávě zmiňováno zejména v souvislosti s "diskriminací a násilím vůči romské populaci", která "zůstává vážným problémem".

Ve světle současné migrační vlny pak podle Washingtonu v zemi loni "zesílily protimuslimské nálady". Zacházení se zadrženými migranty a žadateli o azyl bylo podle USA vnímáno kriticky.

Problémem jsou rovněž veřejné projevy některých politiků či dalších představitelů veřejného života, kteří podle dokumentu podněcují k negativnímu vnímání menšin a migrantů.

Americké ministerstvo zahraničí v dokumentu podobně jako v předchozím roce zmiňuje sporné názory prezidenta Miloše Zemana, jmenovitě pak jeho prohlášení o tom, že muslimští uprchlíci nebudou respektovat místní zákony a zvyklosti a místo nich budou chtít zavést islámské právo šaría. Zpráva také připomíná Zemanovo vystoupení 17. listopadu na Albertově po boku šéfa extremistického Bloku proti islámu Martina Konvičky.

Miloš Zeman (vpravo) a Martin Konvička

Foto: Milan Malíček, Právo

Za další významné neduhy v Česku považují Američané korupci na úřadech, ačkoli země v jejím potírání podle zprávy učinila pokrok. Přetrvávajícím problémem je také týrání a zneužívání dětí, se kterým se ročně podle nevládních organizací v různé podobě setká 40 000 dětí.

Související témata:

Americký ministr zahraničí John Kerry

Foto: Neil Hall, Reuters

Prezident USA Barack Obama

Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Prezident Miloš Zeman

Foto: Jan Handrejch, Právo

Martin Konvička

Foto: Petr Hloušek, Právo

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků