Hlavní obsah
Vůdci venezuelské opozice Juan Guaidó (vpravo) a Edgar Zambrano Foto: Reuters

Venezuelské bezpečnostní složky ve středu zatkly místopředsedu Národního shromáždění Edgara Zambrana, který je s několika dalšími zákonodárci stíhán v souvislosti s nedávnou snahou opozice vyvolat vzpouru armády proti autoritářskému vůdci Nicolási Madurovi. Zambrano je zástupcem vůdce opozice Juana Guaidóa.

Vůdci venezuelské opozice Juan Guaidó (vpravo) a Edgar Zambrano Foto: Reuters
Ve Venezuele zatkli druhého muže opozice Zambrana

„Jeden z hlavních osnovatelů převratu byl právě zatčen,” řekl ve vysílání státní televize předseda ústavodárného shromáždění Diosdado Cabello, „budou muset u soudů zaplatit za neúspěšný puč, o který se pokusili.”

„Režim zadržel prvního místopředsedu Národního shromáždění. Snaží se rozložit moc, která zastupuje všechny Venezuelany, ale to se jim nepodaří,” reagoval vůdce opozice Juan Guaidó, kterého téměř 60 zemí včetně Spojených států uznává jako prozatímního prezidenta Venezuely.

Vozidlo druhého muže opozice při odjezdu ze sídla strany Demokratická akce (AD) obklíčilo komando tajné služby SEBIN a odtahový vůz jej odvezl i se Zambranem, napsala agentura AP.

„SEBIN nás zaskočil, nenechali nás vystoupit z našeho auta a použili odtahový vůz, aby nás nuceně odvezli přímo do Helicoidu,” uvedl místopředseda parlamentu na Twitteru s odkazem na centrálu hlavní venezuelské tajné služby.

Zambrano je jedním ze sedmi opozičních zákonodárců, kterým ústavodárné shromáždění ovládané socialistickým prezidentem Madurem o den dříve odebralo poslaneckou imunitu. Jsou obviněni z velezrady a spiknutí kvůli neúspěšnému pokusu vyvolat vojenskou vzpouru proti Madurovi. Venezuelský nejvyšší soud nařídil zahájit trestní stíhání v úterý a zatčení Zambrana je podle agentury Reuters prvním takovýmto krokem vůči členovi parlamentu od 30. dubna, kdy Guaidó a další vyzvali armádu, aby svrhla Madura.[celá zpráva]

Zambrano dvě hodiny před svým zatčením řekl AP v telefonickém rozhovoru, že se nebude skrývat, protože „jsem se nedopustil žádného zločinu”.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků