Hlavní obsah
Ropná plošina. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

V Mexickém zálivu vybuchla další ropná plošina

V Mexickém zálivu ve čtvrtek ráno místního času vybuchla další ropná plošina a následně se vzňala. Plošina leží na západ od té, co se potopila před třemi měsíci, což způsobilo největší ekologickou katastrofu v dějinách USA.

Ropná plošina. Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
V Mexickém zálivu vybuchla další ropná plošina

Plošina leží asi 130 kilometrů od zátoky Vermilion ve státě Louisiana. Americká pobřežní stráž okamžitě k nehodě vyslala čtyři lodě, dvě letadla a sedm helikoptér.

Na plošině se v době výbuchu nacházelo třináct dělníků, kteří skončili v moři. Mluvčí pobřežní stráže Bill Colclough stanici CNN řekl, že jeden dělník byl se zraněními převezen do nemocnice, ostatní jsou v pořádku.

"Ti chlapi byli duchapřítomní a využili svůj výcvik a navlékli si speciální obleky, než skočili do vody,“ řekl agentuře AP důstojník pobřežní stráže John Edwards.

Plošinu Vermilion 380 podle CNN vlastní společnost Mariner Energy se sídlem v Houstonu. Stanice SkyNews uvedla, že se nejedná o vrtnou plošinu, což dává naději, že případný únik ropy nebude tak masivní, jako v případě plošiny Deepwater Horizon. Plošina Vermilion 380 navíc stála v mělkém moři s hloubkou kolem 100 metrů, což je mnohem méně, než zařízení společnosti BP, které dělil od dna jeden a půl kilometru.

Deepwater Horizon se nacházela západně od Vermilionu 380. Po výbuchu a následném požáru se potopila. Do moře přes dva měsíce unikaly milióny litrů ropy, což způsobilo největší ekologickou katastrofou v dějinách USA.

Jedenáct dělníků při výbuchu zemřelo. Poškozený vrt Macondo se teprve nedávno podařilo uzavřít, na finální zapečetění ale stále čeká. Záchranáři pořád hloubí odlehčovací vrty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků