Hlavní obsah
Donald Trump při svém projevu ve městě Manchester Foto: Brian Snyder, Reuters

USA musejí reagovat na terorismus silou a odhodláním, tvrdí Trump

Američané musejí reagovat na střelbu v Orlandu „silou a odhodláním”, prohlásil v pondělí Donald Trump během svého projevu ve městě Manchester na severovýchodě USA. Ostře kritizoval současný imigrační systém USA, který podle něj americké občany nechrání.

Donald Trump při svém projevu ve městě Manchester Foto: Brian Snyder, Reuters
USA musejí reagovat na terorismus silou a odhodláním, tvrdí Trump

Trump znovu vyzval k zákazu vstupu muslimů na americké území. Tezi, kterou veřejně obhajoval už několikrát, tentokrát zmírnil prohlášením, že zákaz může být zrušen v okamžiku, kdy bude zajištěna „náležitá a perfektní” kontrola přistěhovalců.

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

„Zastavíme imigraci z oblastí, které byly v minulosti prokazatelně zasaženy terorismem. Nemáme jinou možnost,” prohlásil. Varoval, že muslimští uprchlíci se snaží zmocnit se amerických dětí a zverbovat je pro Islámský stát.

Do Spojených států přijíždějí podle newyorského magnáta tisíce a tisíce lidí, kteří zastávají protiamerické názory. „Musíme říct pravdu o tom, jak se k našim břehům blíží radikální islám,” zdůraznil. Prezident Barack Obama prý místo toho „brzdí” snahu zpravodajských služeb zastavit násilné útoky.

Trump vyjádřil solidaritu komunitě orlandských homosexuálů a zahájil svůj projev minutou ticha na počest lidí zabitých v orlandském gay klubu. Útok na Floridě byl podle něj „útokem na právo svobodných lidí žít svůj život, milovat podle libosti a vyjádřit svou identitu”.

Prohlásil, že vždy byl zastáncem druhého dodatku americké ústavy, který zakotvuje právo držení zbraní. Násilným útokům zabrání lepší spolupráce zpravodajských služeb, a to jak mezi místními a celostátními složkami, tak i se spojenci v zámoří, zdůraznil.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků