Hlavní obsah
Hrob Sergeje Magnitského na moskevském hřbitově. Archivní snímek Foto: Profimedia.cz

USA kvůli smrti Magnitského zavedly sankce proti dalším dvanácti Rusům

Americké ministerstvo financí v úterý rozšířilo o dalších dvanáct osob sankční seznam Rusů odpovědných za porušování lidských práv. Do seznamu se dostali lidé, kteří podle USA mají bezprostřední odpovědnost za předčasnou smrt ruského auditora Sergeje Magnitského.

Hrob Sergeje Magnitského na moskevském hřbitově. Archivní snímek Foto: Profimedia.cz
USA kvůli smrti Magnitského zavedly sankce proti dalším dvanácti Rusům

Sergej Magnitský zemřel v roce 2009 v moskevské vazební věznici. Předtím obvinil ruské policejní a justiční pracovníky z rozsáhlých defraudací.

Americký sankční seznam se opírá o takzvaný Magnitského zákon, který Kongres schválil předloni. Dosud do něj bylo zařazeno kolem dvaceti lidí, kteří nemají šanci získat americké vízum a jejichž majetek v USA je zablokován.

Rusko americké sankce tvrdě kritizuje a sestavilo vlastní sankční seznam Američanů, odpovědných údajně za případy týrání osvojených ruských dětí v USA.

Podle ruských médií byl v úterý americký seznam rozšířen například o osoby, které Američané obviňují z neposkytnutí lékařské pomoci nemocnému Magnitskému. Jsou mezi nimi hlavně pracovníci věznice Butyrka a vazebního vězení Matrosskaja tišina, kde byl obviněný auditor až do své smrti vězněn.

Američané do seznamu zařadili i šéfa věznice Matrosskaja tišina Dmitrije Kratova, který byl v Magnitského kauze nejprve odsouzen za nedbalostní čin, ale později v roce 2012 omilostněn. Byl spolu s vězeňskou lékařkou Larisou Litvinovou jediným, kdo se v kauze mrtvého auditora zodpovídal před soudem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků