Hlavní obsah
Britští a američtí vojáci na společné patrole v afghánské provincii Hílmand Foto: Omar Sobhani , Reuters

USA i Británie jsou připraveny poslat do Afghánistánu další jednotky

Americký prezident Barack Obama plánuje vyslat do Afghánistánu dalších 4000 vojáků, kteří mají pomoci vycvičit tamní bezpečnostní síly. Oznámil to senátor Carl Levin. Obama by měl krok oznámit v páteční řeči o strategii v Afghánistánu a Pákistánu. Britský deník The Times mezitím citoval armádního šéfa generála Richarda Dannatta, podle něhož by mohly do Afghánistánu přijít také dalších 2000 Britů.

Britští a američtí vojáci na společné patrole v afghánské provincii Hílmand Foto: Omar Sobhani , Reuters
USA i Británie jsou připraveny poslat do Afghánistánu další jednotky

V Afghánistánu v současnosti působí 38 000 amerických a 8000 britských vojáků. Obama už oznámil plán vyslat letos dalších 17 000 vojáků. Další 4000 by podle Carla Levina mohly do země dorazit v červnu.

Obama má v pátek představit svůj plán pro Afghánistán i sousední Pákistán. Prezident řekl, že USA vnímají potíže obou zemí jako spojité nádoby. Americké jednotky také na bojovníky hnutí Tálibán od loňska útočí i na pákistánském území, naposledy při čtvrtečních útocích v Jižním Vazíristánu zemřelo 11 lidí. [celá zpráva]

Útok na pozice Tálibánu na jihu Afghánistánu

Příslušníci mezinárodních sil a afghánští vojáci v bojích, které začaly ve čtvrtek večer, zabili 18 bojovníků Tálibánu. V noci zahájili útok na jedno z útočišť Tálibánu v okrsku Laškargáh v afghánské provincii Hílmand. Střety pokračovaly i v pátek. Žádné civilní oběti nejsou hlášeny.

Provincie Hílmand je jednou z hlavních bašt hnutí Tálibán v Afghánistánu a také největším centrem pěstování opia v zemi.

Obama o postupu jednal i s afghánským prezidentem

Obama svou strategii pro Afghánistán probíral i s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. USA nejsou s jeho prací zcela spokojeni a britský deník The Guardian nedávno uvedl, že se zvažuje vytvoření premiérského postu, jenž by obsadil člověk blízký NATO a omezil široký vliv prezidenta. [celá zpráva]

Prezident Obama v souvislosti s působením Američanů v Afghánistánu uvedl, že musí existovat i výhledový plán na stažení. Spojené státy rovněž upouští od pojmů „nepřátelský bojovník“ či „globální válka proti terorismu“, které zavedla administrativa předchozího prezidenta George Bushe mladšího.

Britové připraveni posílit o 2000 vojáků

Spojené státy vyzývají ostatní členy Severoatlantické aliance, aby také vyslali posily. Britové jsou jedni z nemnohých, kdo jsou ochotni výzvy vyslyšet. Armádní velitel generál Richard Dannatt ve čtvrtek deníku The Times řekl, že Británie je připravena poslat dalších 2000 vojáků. Jedná se o polovinu 12. mechanizované brigády, která měla původně jít do Iráku. Vyslání posil musí schválit vláda.

Timesy rovněž citovaly nejmenovaného vysokého představitele NATO, podle něhož by mohlo USA pomoct ještě Polsko a Itálie, od ostatních se to prý nečeká.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků