Hlavní obsah
Požáry severně od Los Angeles letos 19. září Foto: Gene Blevins, Reuters

Trumpova vláda odepřela Kalifornii mimořádnou pomoc po požárech

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa odmítla žádost Kalifornie o dodatečnou mimořádnou finanční pomoc po požárech, jež ve státu na západě země letos spálily rekordních plochu lesů. Podle Washingtonu však v září nebyl živel dostatečných proporcí, aby si zasloužil být prohlášen za „významnou pohromu”.

Požáry severně od Los Angeles letos 19. září Foto: Gene Blevins, Reuters
Trumpova vláda odepřela Kalifornii mimořádnou pomoc po požárech

Podle agentury Reuters se jedná o poslední ze série střetů mezi demokratickým vedením nejlidnatějšího amerického státu a republikánskou federální vládou.

"Máme silné důkazy, že požadavek Kalifornie splňuje federální kritéria pro uznání (požárů za významnou pohromu)," uvedl v pátek představitel kalifornského úřadu pro mimořádné události Brian Ferguson.

Trump opakovaně svádí ničivé požáry na selhání kalifornských úřadů, které podle něj nedostatečně likvidují mrtvý porost, který následně slouží jako palivo pro oheň. V minulosti přitom státu i hrozil zadržením federální pomoci. "V Kalifornii zase mají obrovské požáry," řekl Trump v srpnu při volebním mítinku. "Možná je za to jednoduše musíme nechat zaplatit, protože nás neposlouchají," dodal.

Agentura Reuters však poznamenává, že více než polovina kalifornských lesů spadá pod správu federálních úřadů, které na péči vynakládají méně peněz, než kolik vydává kalifornská vláda na zbylý porost.

Trump vyhlásil v srpnu stav nouze v některých částech státu, čímž uvolnil federální finance pro tamní jedince, infrastrukturu a záchranné i obnovovací práce.

Demokratický guvernér Kalifornie Gavon Newsom zaslal do Washingtonu ke konci září žádost o podobný krok v dalších sedmi okresech, kde o několik týdnů dříve vypukly velké požáry. Jeden z nich, nazvaný Creek Fire, přitom spálil oblast o téměř trojnásobné rozloze, než má Praha. Podle kalifornských úřadů se jednalo o největší požár v historii státu.

Mluvčí Federální agentury pro řešení krizových situací (FEMA) Lizzie Litzowová však v pátečním prohlášení uvedla, že zářijové požáry "nebyly takové intenzity a rozsahu, aby překonaly společné kapacity státu, zasažených místních vlád, dobrovolnických organizací a dalších zasahujících federálních agentur". Mluvčí Bílého domu Judd Deere pak napsal, že kalifornská vláda neposkytla Washingtonu v žádosti relevantní data.

Mezi Washingtonem a Kalifornií panují dlouhodobé neshody ohledně toho, co je příčinou mimořádně ničivých požárů z posledních let. Zatímco Trump vidí jako hlavní důvod právě špatnou správu porostu, kalifornské vedení tvrdí, že za pohromami stojí sucho způsobené změnami klimatu. Lesní ekolog z Kalifornské univerzity Malcom North však soudí, že na vině jsou oba faktory. "Jsem trochu frustrovaný z tohoto přístupu typu ‘všechno nebo nic‘," řekl listu The New York Times.

V Kalifornii za letošní rok vypuklo přes 8500 požárů, které dohromady spálily porost o rozloze asi 16 600 kilometrů čtverečních, což je oblast přibližně odpovídající součtu ploch Středočeského a Moravskoslezského kraje.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků